Yatırım yapmaya başla!

Altın Hafta Verileri Çin Turizm Büyümesinin Yavaşladığını Gösterdi

Açıklanan veriler, Çin’in Altın Hafta’sında iç turizmin ve satışların önceki yıllara kıyasla daha yavaş büyüdüğünü gösterdi.
Altın Hafta Verileri Çin Turizm Büyümesinin Yavaşladığını Gösterdi

Hükümet verileri, Çin turizminin hızlı büyümesinin geçen haftaki Ulusal Gün tatili sırasında biraz nefes aldığını gösterdi. Sonuçta 1 Ekim’de başlayıp 7 Ekim’e kadar devam eden ve Altın Hafta olarak adlandırılan tatil, kişisel tatil günlerinin az olduğu bir ülkede hükümetin zorunlu kıldığı birkaç tatil arasında yer alıyor.

Öte yandan bu yılki Ulusal Gün, yurt içinde özellikle önem taşıdı çünkü kutlamalar aynı zamanda Komünist Parti’nin 70. yıl dönümünü temsil etti.

Altın Hafta Verileri Yavaşlamaya İşaret Ediyor

Altın Hafta Verileri Yavaşlamaya İşaret EdiyorKültür ve Turizm Bakanlığı’na göre Çinli turist siteleri tatil boyunca 782 milyon ziyaret aldı ki bu rakam geçen yılın 726 milyonunun yüzde 7 yukarısındaydı. Ancak, 2018’deki %9’luk büyümeden ve 2017’deki yüzde 10’luk artıştan daha yavaştı. Ticaret Bakanlığı’na göre 1 Ekim-7 Ekim arasında perakende, yiyecek ve içecek satışları yüzde 8.5 artarak 1.52 trilyon Çin yuanı seviyesinde gerçekleşti.

u sağlam bir rakam olsa da Ticaret Bakanlığı’nın önceki yıllarda rapor ettiği yaklaşık yüzde 10 ve daha yüksek büyüme rakamlarından düşük geldi. Nomura’nın baş Çin ekonomisti Ting Lu Çarşamba günü yayınlanan bir raporda; “Altın Hafta verileri yavaşlamaya işaret ediyor” dedi.

Ayrıca Çin’in ekonomik büyümesini sürdürmek için tüketime giderek daha bağımlı hale geldiğinden, Altın Hafta’dan gelen verilerin Çin’im tüketim artış eğiliminin barometresi haline geldiğini söyledi. Zaten Çinli yetkililerin, ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla iç tüketimi arttırmaya çalıştıkları biliniyor.

Örneğin Mart ayında yapılan büyük bir hükümet toplantısından sonra yetkililer, 1 Matış İşçi Bayramı tatilinin, iki gün uzatılacağını açıklamıştı. Diğer taraftan, turizm büyümesi ülkenin bir diğer Altın Hafta’sı olan Çin Yeni Yılı tatilinde de yavaşlamıştı. Bu dönemde yurt dışı seyahatleri için resmi rakamlar, gerçek değişim oranı hakkında net değildi.

Yurt Dışına Daha Az Seyahat Yapıldı?

Yurt Dışına Daha Az Seyahat Yapıldı?Benzer şekilde yurtdışı seyahatleri konusunda son Ulusal Gün tatili için de farklı tablalar çizildi. En iyi ihtimalle, geçen yıla göre birkaç milyon fazla Çinli yurt dışına gitti. En kötü ihtimalle, yurt dışına giden seyahatler %10’dan fazla düştü. 2018 Ulusal Gün tatili yurt dışı seyahatler için halka açık tahminler 7 milyonun hemen altındaydı.

Bu yıl ise Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerli turistin yurtdışına çıkışlarından oluşan turistlerin 7 milyona ulaşmasını beklediğini belirtti. Diğer taraftan Ulusal Göç İdaresi Başkanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada tatilin ilk altı günü için Çinli yerlilerin sınır girişleri ve çıkışlarının bir önceki yıla göre %15.1 düşerek 6.07 milyona gerilediğini bildirdi.

Çinlilerin Tatil Harcamaları

Çinlilerin Tatil HarcamalarıHer şeye rağmen Ulusal Gün tatilinde yurt dışına giden Çinli, mobil ödeme uygulaması Alipay’ı kullanarak geçen yılki harcamasından daha fazla para harcadı. Alibaba iştiraki Ant Financial tarafından işletilen şirket, kullanıcı başına ortalama toplam harcamanın yüzde 15 artarak 2500 Çin yuanına (350 dolar) yükseldiğini bildirdi.

Ctrip isimli rezervasyon platformu üzerinden bireysel seyahat için en popüler yer olan Japonya’ya giden Çinli turistlerinse ortalama 6.879 yuan harcama ile yüzde 30 oranında arttığı aktarıldı.

Ctrip, popüler kültürün ve daha kolay vize politikalarının seyahatteki artışı teşvik ettiğini, bunun Japonya gibi bir destinasyon için nadir olduğunu söyledi. Ctrip, yurt içinde Ulusal Gün seyahatlerinde en çok harcama yapan ilk 10 şehrin, en az 3.000 yuan harcadığı ve Shenzhen’in Ctrip’e göre 3.324 yuanla listenin zirvesinde olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum