Paylaşım

Altın Güvenli Liman Alımları ile Yükseliyor


 

Yunanistan’dan destek bulan altın, yükselişe geçti. Yunanistan görüşmelerinde olumlu bir karar çıkmaması ülkeyi Euro Bölgesi’nden çıkmanın eşiğine getirdi. Bu durum ise yatırımcıyı altına yönlendirdi.

Yunanistan sorununda hala sevindirici bir gelişme olmaması, yatırımcıların altına yönelmesini sağladı. Spot altın ons başına 1,182.76 dolara geldi. Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında %1,2’lik bir yükselişle ons başına 1,187.60 dolara geldi, ancak bir süre sonra 1,181.50 dolara geriledi.

Yunanistan görüşmelerinde, tüm piyasaların beklentisi kreditörlerle bir anlaşmaya varılacağı yönündeydi. Fakat Başbakan Alexis Tsipras Cuma günü yaptığı açıklamada, 5 Temmuz’da kreditörlerin istediği kemer sıkma tedbirleri için referanduma gidileceğini söyledi. Yarın Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’na (IMF) ödemesi gereken borcun son günü. Yunanistan’ın bu denli köşeye sıkışması ile sermaye kontrolleri uygulamasının güvenli liman alımları getirmesi üzerine altın yükselişe geçti.

Kopenhag Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole Hansen, “Temel endişe, Pazartesi günü işlemlerin başlaması ile birlikte, sorunun diğer Euro Bölgesi ülkelerine yayılması ve buna ek olarak, Euro’nun geleceği. Altın bu koşullar altında, yeniden güvenli liman rolüne geri dönme fırsatı yakaladı,” dedi.

Allianz SE’nin baş ekonomi danışmanı Muhammed El-Erian, Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimalini %85 olarak görürken, Avrupalı yetkililer ülkeyi Euro Bölgesi’nde tutmak için uğraşıyorlar.

Altın, bu yıl içerisinde çok fazla değişkenlik göstermedi. Hisse senetleri ve tahvillerde olduğu gibi faiz ödemediği ve getiri sağlamadığı için altına olan ilgi çok fazla değildi. Ancak Yunanistan’ın etkisiyle altın, yukarı yönlü hareket etmeye başladı.

Euro, dolar karşısında %1.3 oranında düştü ve 1.1022 seviyesine indi. Dolar bu yılki yükselişini %4.7’ye taşıdı. Yükselen dolar ise altının olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor.

Şanghay Altın Borsası’nda %99.99 saflıktaki altının gram fiyatı ons başına 1,187.12 dolar oldu. Diğer metallerin de son durumuna göz atacak olursak; spot gümüş ons başına 15.9542 dolara, platin ons başına 1,074.75 dolara, palladyum ise ons başına 674.45 dolara geldi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın