Paylaşım

Altın Fiyatlarında 2015’in İlk Rallisi Sona Erdi


 

Altın, 2015 yılının ilk rallisini gerçekleştirdi. Piyasalar ve yatırımcılar bu rallilerin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Dikkatler, bugün açıklanacak FED toplantı tutanaklarına çevrildi.

Altın hafta başından beri devam ettirdiği yükselişleri ile son 3 haftanın en yüksek seviyelerine çıktı. Hisse senedi piyasasındaki düşüş ve Yunanistan’da yaşanan siyasi gerilim, altının güvenli liman olma özelliğini öne çıkarıyor ve gelen alımlardan destek buluyor.

Vadeli altın kontratları dün, gelen güçlü alımlarla birlikte 3 haftanın en yüksek seviyelerine yükseldi. Dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde, hizmet ve imalat sanayi endeksinin Aralık ayında genişleme gösterdi kaydedildi. Buna rağmen verinin ilk açıklanan rakamın altında kaldığı da görülmüş oldu. Yatırım yöneticilerinin yukarı yönlü tahminleri böylece, 3 haftadır ilk kez artırmış oldu.

Kasım ayında patlak veren Yunanistan’daki siyasi kriz ve Avrupa ile Çin’in teşvikleri artıracağına dair söylentiler, altın fiyatlarını 4 yılın en düşük seviyelerinden % 7 yükseltti. Ayrıca altında uzun pozisyonlar da yükselişe geçti. Hedge fonları, yükseliş beklentileri ile birlikte açıkları uzun pozisyon sayısını artırdı. Bunun nedeni de, Yunanistan’da yaşanan politik gerilim ve Asya hükümet girişimleri oldu. Bu durum, fiyatların Haziran ayından bu yana en büyük aylık yükselişi göstermesini sağladı.

Resmi verilere göre altın uzun pozisyonları, 3 haftadan bu yana ilk defa yükselişe geçti ve 2014 Kasım ayının ortasından bu yana da iki katından fazla artış kaydetti. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonlar ise 7 haftada 6. kez düşüş kaydetti.

Bugün ise altın, FED toplantı tutanaklarına çevrilen dikkat ile 3 günlük yükselişini durdurmuş oldu. FED’in faizlerin ne zaman arttırılacağı ile ilgili işaret verebileceği tahmin ediliyor. Aralık ayında yapılan toplantının tutanaklarının açıklaması öncesinde, altına yönelik talep azalmış ve 4 günlük yükselişi sonunda düşüş göstermişti.

FED’in bugün açıklaması beklenen tutanakları, merkez bankasının 2006 yılından bu yana yapacağı ilk faiz artırımının zamanı hakkında bilgi verecek mi merakla bekleniyor. Yüksek faizler, altın gibi değerli metallerin faiz veya temettü ödemediği için, talebin azalmasına neden oluyor. Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları, 5 Ocak tarihinde ilk kez yükseldikten sonra, 2008 yılının Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviyesine indi.

Spot altın fiyatları % 0,2 oranında düşüşle, 1,215.82 dolara geriledi. Dün ise 1,223.19 dolar seviyesine çıkmış ve 16 Aralık tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyesini kaydetmişti. Şubat vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında dün 1,223.30 doları gördükten sonra % 0,5 oranında düşüş kaydetti. 1,223.30 dolar seviyesi ile 16 Aralık tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın