Yatırım yapmaya başla!

Altın Fiyatları Vergi Reformu Tasarısıyla Yükseldi

Altın ABD'den gelecek olan haberlerle yükselişe geçti. Vergi reformu tasarısı ABD Senatosu'nda onaylandı. Yarın ise Trump tarafından imzalanması bekleniyor.
Altın Fiyatları Vergi Reformu Tasarısıyla Yükseldi

Altın, yatırımcının dikkatini ABD vergi reformu tasarısına çevirmesiyle yükselişe geçti. Spot altın %0,2 yükselişle ons başına 1.264 dolara çıktı. 2016 yılında %8,1 oranında değerlenen altın bu yıl %10 daha yükselmiş oldu. Altın dün sabah da güne pozitif bir başlangıç yapmıştı.

Güne yükselişle başlayan gram altın, saat 09:45 itibariyle 156,17 liraya çıktı.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 254 lira, yarım altın 509 lira ve Cumhuriyet altını 1042 liradan alıcı buldu. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti. IG Asia stratejisti Jingyi Pan, tahvil faizlerinin hafifçe düştüğünü, bu durumun ise ons altını 1.265 dolara doğru ilerlettiğini belirtti.

ABD vergi reformu tasarısı 51’e karşı 48 oyla Senato’da onaylandı.

ABD Senatosu gelir vergisini geçici, kurumlar vergisini kalıcı olarak düşüren vergi reformu tasarısını onayladı. Piyasalar günlerdir bu gelişme üzerine odaklanmıştı. Şimdi tasarının düzeltilmiş son hali Senato oylamasının ardından Temsilciler Meclisi’ne geri gönderilecek. Meclisin tasarıyı yarın sabah yeniden oylaması bekleniyor. Bu işlemin ardından tasarı ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanacak ve Trump seçim vaatleri arasında yer alan ilk büyük zaferini de kazanmış olacak.

Goldman Sachs analistlerinden Jeffrey Currie ve Michael Hinds, ons altın için yakın vade tahminlerini paylaştı.

Goldman analistlerine göre ons altın önümüzdeki üç ay içerisinde 1,225 dolara, altı ay içerisinde 1.200 dolara ve bir yıl içerisinde 1.225 dolara gelebilir. Yakın dönemli bu olumsuz bekleyişler ise üç unsura bağlandı. Bunlardan birincisi gelişmiş piyasalarda devam eden sağlam GSYİH büyümesi ve iş döngüsünde genişleme evresine geçiş, ikincisi FED’den gelecek faiz artış ve üçüncüsü jeopolitik riskler olarak sıralandı.

Diğer değerli metallerden spot gümüş %0,1 yükselerek ons başına 16.1567 dolara çıktı.

Platin %0,1 değer kazandı ve ons başına 914.65 dolara yükselirken, palladyum %0,1 düşüşle ons başına 1.025.23 dolara indi. Altın fiyatları yükseliş trendinde ilerlese de petrolle kıyaslandığında bir yılın en ucuz seviyesinden işlem görüyor. Şöyle bir eşitleme yapacak olursak, 1 ons altın ile 22 varil ham petrolün satın alındığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum