Paylaşım

Altın Mart Tutanakları Öncesinde Ne Kadar Düştü?


 

Doların güçlenmesiyle birlikte altın, 7 haftanın en yüksek seviyesini gördükten sonra düşüşe geçti. Peki, altın piyasasında son durum nedir?

FED’in attığı adımlar, altın fiyatlarında stres yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklenenin altında çıkması doların 2,60 seviyesinin altında seyretmesine neden oldu. Bu akşam yapılacak olan Fed Mart ayı toplantısı öncesinde dolar toparlanmaya başladı. Doların güçlenmesi ise altının yedi haftanın en yüksek seviyesinden düşüş göstermesine sebep oldu. Altının başlattığı bu düşüşte yatırımcıların altın destekli Exchange trade fonları (ETF) vasıtasıyla altın satmalarının da etkisi oldu.

Verilere göre altın destekli ETF’lerdeki varlıklar 1.8 ton düşerek 1,618.7 tona geriledi. ABD hizmet sektöründe bir önceki ay ile aynı oranda artış olduğunu gösteren veriler üzerine, Dolar Spot Endeksi ikinci günde de yükselişini sürdürdü.

Uzman analistlerden Thorsten Proettel’e göre; bu güçlü yükselişler üzerine yatırımcılar kar satışlarına yönelebilir ve ETF’lerde çıkış olabilir. Genel olarak dolara karşı korunma aracı olarak görülen altın ise doların güçlenmesinden etkilenerek düşüşe geçmiş olabilir.

IG Ltd. bilgilendirme notunda; doların güçlü kalması nedeniyle, altının 1,200 doların üstüne çıkamadığı bilgisi verildi.

ABD ekonomisinin iyiye gitmesi üzerine, Fed’in faiz artırımına gideceği söylentileri, altının üç çeyrek üst üste düşüş göstermesine sebep oldu.

Dün, Haziran ayı vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,5 düşüş ile ons başına 1,212 dolara inmişti. Spot altın ons başına 1,209.86 dolara gelirken, dün 1,225 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişiyle metal 17 Şubat’tan beri geldiği en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Şanghay Altın Borsası’nda % 99,99 saflıktaki altının gram fiyatı 241.50 yuanda, yani ons başına 1,210.30 dolara indi. Spot gümüş ons başına 16.8756 dolara gelirken, platin % 0,2 artışla 1,174.50 dolara, palladyum ise 771.83 dolara geldi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın