Yatırım yapmaya başla!

Altın Mart Ayını Nasıl Sonlandırır?

Altın Mart Ayını Nasıl Sonlandırır?

Hatırlayacağınız gibi Fed, geçen hafta yaptığı toplantıda ABD faiz oranlarındaki artışlara yönelik tahminlerini düşürmüştü. Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz oranlarının artırımı konusunda acil bir durum olmadığını belirtmesi üzerine altın destek gördü. Bu durumun dolar üzerinde değer kayıplarına sebep olmasının ardından altın, Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştirdiği en güçlü haftalık yükselişini korudu. Bunun yanında gümüş değer kaybetti.

Spot altın, 20 Mart’ta ons başına 1,182.54 dolar seviyesindeydi. Bugün ise Singapur’da 1,184.16 dolar seviyesine geldi. Dolar Endeksi’ndeki % 2,2’lik düşüşle birlikte, geçen hafta % 2,1’lik ralli yapan altın, Cuma günü 1,188.07 dolar ile 6 Mart’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı toplantı notlarından edindiğimiz bilgilere göre sıkılaştırmada sabırlı davranılacağını belirtti. Ek olarak taahhüdün çıkarılması durumunda faizlerin hemen artırılmayacağının da altını çizdi.

ABD doları bugün 10 önemli para birimi karşısında fazla değişmedi. National Securities Corp. Baş yatırımcısı Donald Selkin; Fed’in faiz artırımında acele etmeyeceğini ve bu yüzden doların yükselişini durdurduğunu belirtti. Altın ise genel olarak dolar ile zıt yönde hareket etmeye devam ederek yukarı doğru ivmelendi.

CMC Markets bilgilendirme notunda; önümüzdeki 1 yıl boyunca, ABD faizlerinde sadece marjinal artışların beklendiği belirtildi.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’ın Cuma günkü açıklamasına göre; merkez bankasının faizleri artırma konusunda aceleci davranmayıp, bu yılın ortasında veya daha sonraki zamanlarda başlaması gerektiğini bildirdi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise; faizlerin 2016 yılına kadar sıfır seviyede tutulabileceğini söyledi.

Borçlanma maliyetlerinin artırılacağı beklentisi üzerine traderlar altın gibi kıymetli metallerden çıkmıştı. Çünkü bu artış genel olarak yatırımcıları hisse senetleri ve tahvil gibi daha yüksek getirisi olan işlere yöneltmektedir.

Fed yetkilileri borçlanma maliyetleri tahminlerini, Aralık ayındaki seviyesi % 1,125’ten % 0,625’e indirdiğini bildirdi. Bugün bu konu hakkında Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve San Francisco Fed Başkanı John Williams konuşma yapacak.

New York Comex piyasasında Nisan vadeli altın kontratları, % 0,1 düşerek ons başına 1,183.30 dolara kadar indi. Spot gümüş ons başına 16.7082 dolara gerilerken; spot platin ons başına 1,140.75 dolara, palladyum ise ons başına 778.50 dolara yükseldi.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu’nun verilerine göre; altında açılan net uzun pozisyon sayısı 17 Mart’ta % 46 gerileyerek 35,121’i gördü. Uzun pozisyonlar böylece 2007 yılı Haziran ayından bu yana görülen en büyük gerilemeyi gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum