Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Fiyatları 2020’de %30 Artarak 2000 Dolara Çıkabilir

Ünlü stratejist David Roche, altın fiyatlarının bu yılın sonundan önce 1600 dolara ulaşacağını ve önümüzdeki yıl da 2000 dolara çıkacağını söyledi.
Altın Fiyatları 2020’de %30 Artarak 2000 Dolara Çıkabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Londra merkezli araştırma firması Independent Strategy’nin Başkanı ve Küresel Stratejisti David Roche, altın fiyatlarının gelecek yıl ons başına yaklaşık yüzde 30 artarak 2000 dolar seviyelerine yükselebileceğini dile getirdi. Spot altın fiyatı şu anda ons başına 1500 dolar civarında seyrediyor. David Roche, bugün CNBC’ye verdiği demeçte fiat para birimlerinin merkez bankacıları tarafından yerilmesinin nedeniyle, insanların alternatif bir para birimi arayacaklarını dile getirdi.

“Altın, iyi bir alternatif para birimidir çünkü güvenlidir ve mevduat üzerindeki negatif oranları ödemekle karşılaştırıldığında ona sahip olmanın hiçbir maliyeti yoktur” diyen Roche, sonuç olarak altın fiyatlarının bu yılın sonundan önce 1600 dolara ulaşacağını ve önümüzdeki yıl 2000 dolara çıkacağını öngördü.

David Roche’nin altın tahminleri, geçtiğimiz ay belli başlı merkez bankalarında gerçekleşen politika hareketlerinin üzerine geldi.

David Roche Merkez Bankaların Hareket Üzerine Altın Fiyatları TahminiABD Federal Rezervi, Eylül ayında gecelik borç verme oranını yüzde 1.75 ila yüzde 2 aralığında bir hedef seviyeye indirmişti. Avrupa Merkez Bankası da ana mevduat faiz oranını en düşük seviyesine indirdi ve aynı anda devasa bir tahvil alım programı başlatmıştı. Kısa vadeli faiz oranı hedefinin zaten negatif bölgede olduğu Japonya da Ekim ayında gevşeme şansının sinyalini vermişti.

Gelişmeler üzerine görüş bildiren David Roche, merkez bankalarının şu anda enflasyon hedeflerine ulaşmada başarısız olduktan sonra bir sonraki gerileme için haklı olarak endişelendiklerini söyledi.

David Roche Altın Fiyatları 2020 2000 Dolara ÇıkabilirAyrıca merkez bankalarının yeterince şey yaptıklarını söylemek yerine; “Evet, çok fazla para harcamamız gerekiyor ama bu arada yardımcı olabiliriz. Yani aslında, hükümet harcıyor ve biz parayı sağlayabiliriz” şeklinde açıklamalar yaptığını bildirdi. Bunun yeni sistem olduğunu öne süren David Roche, dolayısıyla altın aldığını aktardı.

Bu noktada daha önce de David Roche’nin yorumlarına benzer şekilde yorumlar yapıldığı akla geldi. Örneğin Citigroup altın tahminini 2000 dolar olarak bildirmiş, UBS de 2020 yılı ons altın tahminini 1550 dolara çıkarmıştı. ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius da dünya çapındaki merkez bankaları faiz oranlarını düşürürken altın üzerine iyimser yorumlarda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.