Paylaşım
in G+

Altın Fischer’in İstifasından Sonra Yatay Seyrediyor


 

Altın 24 Nisan'dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeden sonra düşüşe geçti. Dün herkesi şaşırtan FED Başkan Yardımcısı Fischer'in istifasından sonra ise yatay bir seyir izliyor.

FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, dün öğle saatlerinde görevinden istifa ettiğini duyurdu. 73 yaşındaki Fischer, 2018 yılının Haziran ayında dolacak olan görevinden kişisel sebeplerle ayrıldığını bildirdi.

Altın fiyatları ise Fischer’in istifasından ve ABD Başkanı Donald Trump’ın borç limitinin üç ay uzatılması konusunda anlaşma sağlanmasını bildirmesiyle birlikte çok fazla bir değişlik göstermedi. Yaklaşık 5 ayın zirvesinden düşüşe geçen altının gram fiyatı, söz konusu gelişmelerin ardından 147 lirada dengelendi.

Spot altın, Salı günü son bir yılın zirvesi olan 1.344 doları gördükten sonra düşüş yaşadı. Altın şu dakikalarda ise 1.338 dolardan işlem görüyor.

Altının gram fiyatı dün dört buçuk ayın zirvesinden sonra başlayan düşüşle birlikte 147 lirada dengelendi. Gram altın bu sabah güne yatay bir başlangıç yaptı. Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı 147 liradan işlem görürken, çeyrek altın 242 lira, Cumhuriyet altını ise 989 liradan alıcı buluyor.

Bugün piyasaların gözü kulağı, Avrupa Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararlarında olacak.

Türkiye saati ile 14:45’te açıklanacak olan banka kararları piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Başkan Mario Draghi’nin açıklamaları Euro’nun seyri konusunda belirleyici olacak. Uzmanlar, Draghi’nin sözleri doğrultusunda Euro/Dolar kurunun 1.20 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz değişikliğine gitmeyeceğini söyleyen AA finans analisti İslam Memiş, altının ons fiyatının teknik açıdan 1.340 dolar olduğunu belirtti.

İslam Memiş, yatırımcının altın talebinde azalma olması halinde, ons fiyatının dar bir bantta ilerleyeceğini söyledi.

Bugün gözlerin Mario Draghi açıklamalarında olduğunu söyleyen Memiş; toplantıdan öncelikle Euro’nun dolar karşısındaki yükselişinin sonuçları ve varlık alım programları konularının öne çıkacağını belirtti.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı