Yatırım yapmaya başla!

Altın FED’in Temmuz 2016 Toplantısı Öncesi Düşüşte

Altın FED’in Temmuz 2016 Toplantısı Öncesi Düşüşte

Son haftalarda altın piyasasında sert düşüşler yaşanıyor. Altının değer kayıpları yaşamasındaki neden ise küresel hisse senetlerinde görülen kazanımlar olmuştu. Hatırlanacağı üzere geçen hafta içerisinde ABD ve Avrupa’da açıklanan şirket kar verilerinin, ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde iyi gelmesinin ardından küresel hisse senetlerinde ralli başlamıştı. Yatırımcıların ise bu gelişmenin ardından risk iştahı giderek artmış ve güvenli liman alımlarına yönelim giderek azalmıştı. Yaşanan bu gelişmeler altın piyasasının negatif yönde seyretmesine neden olmuştu.

Haftanın üçüncü işlem gününde ise altın kayıplarını giderek derinleştiriyor. Altının bugünkü işlemlerde değer kayıpları yaşamasındaki temel neden ise ABD Merkez Bankası (FED) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısı öncesi oluşan iyimser hava oldu. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde, BOJ toplantısında politika yapıcıların ek teşvik hamlelerini hayata geçireceklerini dile getiriyorlar. Ayrıca traderler bu akşam saatlerinde sonuçlanacak olan FED toplantısındaki faiz artırım olasılığını yüzde 10 olarak görürlerken Aralık ayı için faiz artırım olasılığını yüzde 50’ye tırmandırdılar.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından spot altın, haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 0,3 oranında değer kaybetti. Geçen iki günkü işlemlere bakıldığında ise spot altın, yüzde 1,2 oranında gerilemişti. Günün erken saatlerinde ons başına 1,315.93 dolar seviyelerine gerileyen spot altın, öğleden sonraki işlemlerde hafif yükseldi ve ons başına 1,318.38 dolar seviyesine geldi.

Singapur’da Phillip Futures Pte Stratejisti Bryan Lum, altın piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Lum yaptığı değerlendirmede, piyasaların dikkatleri FED ve BOJ toplantılarına çevirmelerinin ardından altının dar bir bantta seyrettiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Lum, FED’in Aralık ya da Eylül ayında faiz artırımına gitme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, bu senaryo sonrası altının kayıplarını daha da derinleştirebileceğini ifade etti.

Değerli metal piyasasının seyri ise şöyle;

Spot gümüş haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 0,5 oranında değer kaybetti. Platin bugünkü işlemlerde yüzde 0,3 oranında gerilerken, palladyum yatay bir seyir izledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum