Paylaşım

Altın FED’in Faiz Artırımından Ne Kadar Etkilenir?


 

Yükselen dolar karşısında altın kayıplara başladı. Uluslararası piyasalarda tüm gözler, FED’in 2006’dan beri ilk kez gerçekleştireceği faiz artırımında. Peki, altın FED’in faiz artırımından ne kadar etkilenir?

Altın, güçlenen dolar karşısında değer kaybetti. Palladyum ise son iki ayın en düşük seviyesini gördü. Pazar günü Yunanistan ile kreditörler arasında, Brüksel’de gerçekleşen görüşmelerin olumsuz geçmesinin ardından metal %0.4 yükseldi. Spot altın, ons başına bugün sabah saatleri itibariyle 1.181,76 dolara geldi.

Brüksel’de süren müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine piyasadaki tüm gözler, 18 Haziran’da yapılacak olan Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına ve FED’in faiz oranlarını değerlendirmek için bir araya geleceği güne çevrildi. Bloomberg Spot Dolar Endeksi bu gelişmelerle birlikte yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Australia&New Zealand Banking Group Ltd. bilgilendirme notunda, “Dolar Perşembe günkü FOMC ile birlikte bu hafta dikkatleri üzerine toplayacak. Hafta sonu Brüksel’deki diğer bir toplantıya karşın, Yunanistan konusunda halen bir anlaşma yakın görünmüyor” değerlendirmelerine yer verildi.

ABD Merkez Bankası yetkililerinin 16 Haziran’da başlayacağı toplantıda, ekonomi ve gösterge faizi olan federal fon oranına yönelik tahminlerde bulunulacak.

FED’in 2006 yılından bu yana ilk kez faiz artırımı gerçekleştireceği beklentileri, altının % 10 değer kaybetmesine neden oldu. Dünya Altın Konseyi Uzak Doğu Bölgesi Direktörü Albert Cheng, olası faiz artışının altın piyasasında kısmen de olsa düzeltme sağlayabileceğini söyledi.

Cheng sözlerine şöyle devam etti, “Güçlü dolara rağmen altının dirençli seyri sürdürmesini bekliyoruz. Dolar, kısa vadede yükselebilir ancak trend sonsuza kadar sürmeyecek. Altına talep Asya merkezli. Çin ve Hindistan talebin aslan payını oluşturuyor. Piyasa alt yapısı doğuda gelişerek zamanla daha fazla fiyatlama güçlerinin olacağına işaret ediyor” dedi.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında ons başına 1.180,70 dolara geldi. Şanghay Altın Borsası’nda %99.99 saflıktaki altının gram fiyatı 236.30 yuan oldu. Platin ons başına 1.094,15 dolar olurken, gümüş 15.9403 dolara indi. Palladyum ise 735.83 dolardan satış buldu.

Morgan Stanley, fiyatları ons başına 1.100 doların üzerine çıkmasının altın için olumlu olduğunu belirtti. Stanley altını etkileyen esas faktörün ABD’de gerçekleşecek olan faiz artırımının zamanı olduğunu da sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın