Yatırım yapmaya başla!

Altın Fiyatları FED Belirsizliği ile 2 Haftanın En Yükseğini Gördü

Piyasaların FED’in faiz artırımına kesin gözüyle bakması fakat son zamanlarda yaşanan gelişmelerin bu beklentiyi düşürmesi belirsizliğe yol açtı. Bundan destek bulan altın ise iki haftanın en yükseğini gördü.
Altın Fiyatları FED Belirsizliği ile 2 Haftanın En Yükseğini Gördü

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki toplantılarda faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakıyordu. Aralık ayında yapılacak olan yılın son toplantısından faiz artırım kararı çıkması beklenirken, 2019 yılında da en az 3 defa artış olması öngörülüyor. Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz artışına sıcak bakmadığını belirten sözleri ve bazı FED üyelerinin de bu şekilde düşünmesi belirsizlik ortamının doğmasına sebep oldu.

Morgan Stanley analistleri, FED’in ilerideki faiz artırımlarına yönelik yaklaşımının daha temkinli olabileceğini ve bunun için yakın zamanda söylemini değiştirebileceğini belirtti. Altın fiyatları faiz belirsizliğinin yaşandığı ortamda son iki haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Altın fiyatları FED’in parasal sıkılaşma konusundaki belirsizliği ile iki haftayı aşkın bir sürenin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi

Spot altın günü %0,2 değer kazancıyla tamamlayarak, 5 Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirmiş oldu. TSİ 09:45’te ise 1.227 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın 208 lira, Cumhuriyet altını 1.386 lira, çeyrek 334 ve 22 ayar bileziğin gram fiyatı 190 liradan alıcı buluyor.

Singapur’da Oanda Corp. Asya Pasifik işlem müdürü Stephen Innes yaptığı açıklamada, ticaret savaşını riskinin artması ve FED’in faiz artırımı konusunda belirsiz davranması ile dolarda yaşanabilecek olası bir düşüşe karşı altının daha cazip bir hale geldiğini ifade etti.

Morgan Stanley analistlerinin yaptığı değerlendirmede, ABD ekonomisindeki yavaşlamaya bağlı olarak FED’in faiz artırımlarına devam etmesinin beklendiği belirtildi.

ABD ekonomisinin yavaşladığı fakat halen potansiyelin üzerinde büyüme kaydettiği, bu sebeple FED’in şimdilik faiz artırımlarına devam etmekte olduğunun işaretlerinin alındığı bildirildi. Borçlanma maliyetlerinin artırılmasının ve bunların ekonomi üzerindeki etkisinin FED’in para politikası konusunda temkinli olması gerektiğini işaret ettiği, getirilerin yabancı sermayenin ABD’ye getirilmesi için yükselmesinin gerektiği, bu durumun ise konut ve otomobil gibi ekonominin fonlama maliyetlerine duyarlı kısımları etkilemeye başladığı ifade edildi.

FED Başkanı ve üyelerinin faiz artımlarını büyümenin gücüne bağlı bir hale getirebileceği bildirildi.

Piyasa uzmanları yoğunlaşan ticaret savaşı ve yavaşlayan küresel büyüme gibi faktörlerin FED’in faiz artırımlarını otomatik pilottan alarak büyümenin gücüne bağlı bir hale getirmek için öne süreceği sebepler arasında olabileceğini savundu.

Analistlerin geneli önümüzdeki yıl iki veya üç kez faiz artışı bekliyor. FED Başkan Yardımcısı Rich Clarida, gelecek hafta Salı günü, Başkan Jerome Powell ise Çarşamba günü bir konuşma yapacak. Bu konuşmalar piyasalar tarafından yakından takip edilecek ve faiz artırımı konusunda işaretler alınacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum