Paylaşım

Altın Düşen Petrol Fiyatları ile Yeniden Güçleniyor!


 

Üretimdeki aşırı artışla düşüşe geçen petrol fiyatları altına yaradı. Düşen petrolden ve FED'in faiz artışını yavaş bir şekilde gerçekleştirme beklentisinden destek bulan altın yükselişe geçti. İşte detaylar...

Petrol ayı piyasasına girip hızlı bir düşüşe geçmesiyle birlikte, daha zayıf bir enflasyon görünümüne yol açtı. Bunun yanında FED’in 14 Haziran’da açıkladığı faiz yükseltme kararının kademeli olarak gerçekleşeceği beklentisi üzerine altın yükselişe geçti.

Altın her daim güvenli liman olarak görülüp, enflasyondan en çok etkilenen yatırım araçlarından biri olmuştur. FED bu yıl içerisinde faiz artışı kararını açıkladıktan sonra altın düşüşe geçmişti. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüş FED’in faiz yükseltme ve parasal sıkılaşma kararının hayata geçirilmesine kısmen engel oluyor. Bu durumdan destek bulan altın fiyatları ise yukarı yönde harekete geçti.

National Australia Bank ekonomisti John Sharma, petrol fiyatlarının 45 doların altına kadar düşmesinin hisse senedi piyasalarını olumsuz etkilediğini ancak altın fiyatlarının yükselmesinde de temel etken olduğunu belirtti. Hisse senedi piyasalarındaki kayıpların yatırımcılarda endişe yarattığını söyleyen Sharma, faiz görünümü ve enflasyon konusunda da akıllarda soru işaretleri oluştuğunu belirtti.

22 Haziran 2017 Tarihli Kapalıçarşı Altın Fiyatları

Spot altın bu sabah itibariyle ons başına 1,254.89 dolara yükseldi. Dün %0,3’lük bir artış kaydeden altın yükselişini ikinci güne taşıdı. Hem düşen petrol fiyatları hem de ABD Merkez Bankası (FED)’nın faiz artırma kararını yavaş olarak gerçekleştireceği beklentisi üzerine değerli metaller yükselişe geçti.

Altın gibi değer kazanan diğer bir değerli metal platin oldu. Platin %0,4 oranında bir yükselişle ons başına 932 dolara çıktı. İstanbul Kapalıçarşı’daki altın fiyatlarının alış ve satış rakamları sırasıyla şöyle;

  • Gram Altın: Alış 141,64 TL – Satış 141.69 TL
  • Çeyrek Altın: Alış 226,63 TL – Satış 231,66 TL
  • Yarım Altın: Alış 451,83 TL – Satış 463,33 TL
  • Tam Altın: Alış 911.03 TL – Satış 915.03 TL
  • Cumhuriyet Altını: Alış 943,00 TL – Satış 953,00 TL

Altın piyasasındaki gelişmeleri ve anlık grafikleri takip etmek için sizler için detaylıca hazırladığımız altın fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın