Altın Fiyatları da Döviz Kurlarındaki Rekorlara Eşlik Ediyor

Altın, döviz kurlarındaki rekorlarla birlikte yeni zirveleri görürken, analistler söz konusu verilerin ekonomik temellerle izah edilemeyeceğini belirtti. 13 Ağustos 2018 tarihli altın fiyatları ve gelişmeler haberimizde...

Döviz kurlarındaki yükseliş piyasaları kasıp kavurmaya devam ediyor. Altın fiyatları kura bağlı olarak yeni zirveleri görürken, Borsa İstanbul yeni haftaya da kayıpla başladı. BIST 100 Endeksi, açılışı %1,13 düşüşle 93.869 puandan yaptı. Saat 10:18 itibarıyla dolar 6,84, Euro 7,79 ve sterlin 8,74 liradan işlem görüyor.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, son günlerde yaşanan hareketlilikle ilgili olarak, Türkiye’nin çok ciddi bir spekülatif atakla karşı karşıya olduğunu ve ekonomik temellerle açıklanamayacağını dile getirdi.

Altının gram fiyatı açılışta 273 lira ile tarihi rekoru kırdıktan sonra, şu dakikalarda 265 liradan alıcı buluyor.

Cuma günü dolar kurundaki yükselişe paralel olarak alış ağırlıklı seyreden altın fiyatlarından yeni rekorlar geldi. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü 412 lira olan çeyrek altın, yeni haftanın başlangıcında 425 liraya kadar tırmandı. Saat 10:30 itibarıyla çeyrek altın 410 lira, yarım 820, Cumhuriyet 1690 ve 22 ayar bileziğin gram fiyatı 228 liradan işlem görüyor.

Asya piyasalarında satış ağırlıklı seyreden ons altın, şu dakikalarda 1204 dolardan alıcı buluyor.

Bugün piyasaların rotasını değiştirecek önemli bir ekonomik veri bulunmuyor. Fakat ABD ile ilişkilerin yarattığı etkiler yurt içi piyasalarında olumsuz bir şekilde hissedilmeye devam ediliyor. Türk lirasında değer kayıpları devam ederken, döviz kurları yeni haftanın başlangıcında da rekor yolculuğunu sürdürüyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Merkez Bankası, liradaki değer kayıplarının önüne geçmek için piyasaların ihtiyacı olan likiditeyi sağlayacağını açıkladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ise dün yapılan açıklama ile swap işlemlerine sınırlama getirdiğini duyurdu. Analistler BDDK ve Merkez Bankası’ndan gelen hamlelerin, TL varlıklar üzerindeki satış baskısını hafifletebileceğini öngörürken, ons altında 1205 doların destek seviyesi olduğunu belirtiyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı