Paylaşım

Altın, Dolar ve Türk Lirası Cephesinde Gerginlik Yaşanıyor


 

Altın ve dolarda düşüş rüzgarları esmeye başlarken, Rus uçağının düşürülmesi ile gergin günler geçiren Türk Lirası değer kaybediyor. Detaylar haberimizin devamında...

Bir yandan FED‘den beklenen faiz artırımı kararı, diğer yandan Avrupa Merkez Bankası‘nın teşvik programını genişletme beklentileri altına değer kaybettirdi. ABD‘de borçlanma maliyetlerinin doları güçlendirmesi ve yatırımcıların altına yönelmekten uzaklaşmaları ile düşüşe geçti. Atın 2013 yılından bu yana en kötü aylık düşüşünü yaşıyor. Spot altın geçen haftanın kapanışında 2010’dan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Yeni haftanın başlangıcıyla birlikte fazla bir değişiklik yaşamadı ve 1,057.53 dolarda kaldı.

Bu hafta ABD Kasım ayı tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Piyasalar bu gelişmeyi takip ederken, bir yandan da FED ve AMB kararlarını yakından izliyor. Australia&New Zealand Banking Group Ltd. verdiği bilgilendirme notunda, FED’in Aralık toplantısına kadar piyasaların tüm dikkatle beklemeye devam edeceğini ve toplantıdan faiz artışı çıkmasını %70 olarak gördüklerini belirtti.

Gelelim dolardaki son duruma. Doların altı önemli para birimi karşısındaki durumunu takip eden Intercontinental Exchange Inc.’in ABD Dolar Endeksi, bu ay %3.3 yükselerek 100.120 puana çıktı. Öte yandan analistler, FED ve AMB tarafından gelecek kararların netlik kazanana kadar yatırımcıların uzun pozisyonlarını kapatacağını ve bu durumun dolar için bir risk oluşturabileceğini ifade ediyor.

Türk Lirası da zor günler yaşayan para birimleri arasında. Geçtiğimiz hafta Türk Hava Kuvvetleri’nin bir Rus uçağını düşürmesi ile Türk Lirası yükselişine son verdi. Bu olay Kasım seçiminden sonra hızla değer kazanan Türk Lirası’na darbe vurdu.

Stratejistlerin bir kısmı Türk Lirası’nın 2016 yılında dolar karşısında yeni rekor seviyelere kadar düşeceğini söylerken; Londra’da Societe Generale SA gelişen piyasalar stratejisti Roxana Hulea; “Türk Lirası’ndaki balayı biraz ani sonlandı. Rusya ile sorunlar Türkiye’nin en önemli ticaret odaklarından birinin negatif ekonomik yaptırımlar uygulamasını getirebilir,” şeklinde görüş bildirdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın