Yatırım yapmaya başla!

Altın Bitcoin Teknolojisinden İlham Alarak Dijitalleşecek

Bitcoin altını tahtından etti. Şimdi ise blok zinciri teknolojisi altın işlemlerinde kullanılmalı yorumları yapılıyor. İşte detaylar;
Altın Bitcoin Teknolojisinden İlham Alarak Dijitalleşecek

Güvenilir liman özelliği ile tanıdığımız altın, tahtını bitcoine kaptırmış durumda. Yılbaşından bu yana ralli yapan ve 1000 dolardan 4500 dolar kadar yükselen bitcoin, yeni güvenilir liman oldu. Şimdi de altın, bitcoinin blockchain teknolojisinden ilham alacak. Bu şekilde işlemlerin daha şeffaf, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılması sağlanacak.

Bitcoinde görülen rekorlar sonrasında altının da dijitalleşmesi, finans şirketleri tarafından gündeme getirildi. Altın işlemlerindeki yavaşlık, sanal para teknolojisi ile çözülmeye çalışılacak.

Altında Sanal Para Teknolojisi İsteniyor

Altında hemen her gün 27 milyar dolarlık işlem gerçekleşiyor ve bu bazen günlerce sürüyor. Bu durum ise alıcı ve satıcılar için riskli bir süreç olarak algılanıyor. Doğal olarak altın talebinde de ciddi düşüşler meydana getiriyor. Bitcoinin blok zinciri teknolojisinde ise işlemler çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

JPMorgan Enerji Yatırımları Başkanı Ebele Kemery dijital altının; vadeliler, külçe ve ETF gibi enstrümanların yerine geçebileceğini düşünüyor.

JPMorgan Dijital Altın

Kemery, altın işlemlerinde teknolojinin kullanılmasıyla birlikte yatırımcıya başka bir değerleme alanı yaratılabileceğini de belirtiyor. Altının dijitalleşmesi taraftarı sadece Kemery değil.

Dünyanın önde gelen ve en büyük borsa acentası olan CME Group ve İngiliz darphanesi Royal Mint’in birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda Royal Mint Gold (RMG) isimli külçe altın basılmıştı.

CME Group Royal Mint Gold

CME Group şimdi de altının daha hızlı ve efektif bir şekilde işleme sokulması için blok zinciri güvenlik şirketi olan BitGo ile çalışıyor. CME’ye göre 1 milyar dolar değerinde RMG külçesi, finans kuruluşlarında 2017’nin sonuna kadar teste tabi tutulacak.

Altının dijitalleşmesi konusunda çalışma yapan bir diğer şirket ise TradeWind Markets. Londra Külçe Piyasası Birliği tarafından onaylanan altın işlemleri için elektronik bir platform üzerinde çalışıyor.

TradeWind Markets Elektronik Ortam

TradeWind Markets tarafından geliştirilecek platformda, altın alıcı ve satıcıları bir araya gelecek. Aynı zamanda ödemelerin ve hesapların kayıtlarının tutulduğu elektronik muhasebe defteri sağlayacak. Şirketin bu ürünlerini, yılsonuna veya 2018’in başına kadar piyasaya sunması bekleniyor.

Finansal teknoloji firması Paxos da altının dijitalleşmesi adına çalışmalar yapıyor. Paxos, Londra’da Kıymetli Metal Banka Zinciri (Bankchain Precious Metals) isimli ürünü ile hizmet veriyor.

Paxos Kıymetli Metal Banka Zinciri

Paxos bu ürünü ile Londra’da anlık transferler ve farklı kasalardaki altın stokları gibi bilgilerin bir blok zinciri hesabında tutulmasını sağlıyor. Euroclear ile hayata geçirdiği testte Bankchain; Citigroup, Societe Generale, Barrick Gold ve INTL FCStone ile 100 bin adet transfer gerçekleştirdi.

38 metrik tonluk altın stokunu yöneten online platform BullionVault’ın Araştırma Direktörü Adrian Ash’e göre; blockchainler, altında fiziki alış-satış işlemlerinde henüz her problemi çözmüş değil.

Blok Zinciri Tüm Sorunu Çözmedi

Ash yorumlarında, insanların hükümetlere güvenmediğinden bahsetti. Bu nedenle hükümet hesaplarına da güvenmediklerine dikkat çekti. Kendi müşterilerinin ise iflas riski nedeniyle özel bankalarla çalışmak istemediğini dile getirdi. Altını bankadan korunaklı araçlarla taşıdıklarını söyleyerek, blok zinciri teknolojisinin bu araç problemini çözmediğini ifade etti.

Bozuk para, metal ve külçe ticareti için online platform imkanı sunan Tornado Bullion’un kurucularından biri olan Peter Thomas ise en büyük sorunun güvenilirlik olduğunu söyledi.

Blok Zinciri Henüz Güvenilir Değil

Blok zinciri teknolojisinin daha birkaç yıl incelenmesi ve geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Thomas, en son istediği şeyin 700 bin ons altının bir anda kaybolması olduğuna dikkat çekti. Eğer blok zinciri teknolojisi gerekli güvenlik testlerinden başarılı bir şekilde çıkarsa o zaman rahat olabileceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum