Paylaşım

Altın 6 Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü!


 

Faiz gösterge oranının değiştirilmediği FED sonrasında dolar düşerken altın son altı haftanın zirvesini gördü. Detaylar haberimizde...

ABD Merkez Bankasının para politikasına ilişkin toplantı sonrası aldığı kararlar altında çok bir değişiklik yapmadı. Ancak doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybetmesi, dolaylı olarak altına yaradı. Altının ons fiyatı son 6 haftanın zirvesini gördü!

Dün açıklanan FED kararları sonrası %0,87 değer kazanan altın, yükselişine bugün de devam etti. Ons başına 1.265 dolara kadar çıktı.

Zayıflayan dolardan destek bulan altın, dün günü 1,261 dolardan tamamlamıştı. FED sonrası doların kayıplarını genişletmesi ve emtialar karşınında düşüşe geçmesi üzerine, altın 6 haftanın zirvesine çıkarak, ons başına 1,265 dolardan işlem görmeye başladı. Bu seviye 15 Haziran’dan bu yana gelinen en yüksek nokta oldu. Altın ons fiyatı saat 14:00 itibariyle 1.263 dolardan işlem görüyor.

Ons fiyatı düştü ancak gram fiyatında çok fazla değişiklik olmadı. Bugün gram altın 143 liradan işlem görüyor.

Şu dakikalarda çeyrek altın 229 lira, yarım altın 456 lira ve Cumhuriyet altını 948 liradan alıcı buluyor. İstanbul Kapalıçarşı’da ise çeyrek altın 235, Cumhuriyet altını 956 liradan satılıyor.

Fortune Turkey’in haberine göre; AA Finans analisti İslam Memiş, altının FED sonrası uluslararası piyasalarda sert bir yükselme gösterdiğini belirtti.

Faiz gösterge oranında bir değişiklik yapılmayan FED sonrasında, dolar/TL’nin düşüş trendine girdiğini söyleyen Memiş, kurun 3,5250 seviyesine kadar inmesiyle, altının gram fiyatındaki yükselişin hız keseceğini ifade etti. Memiş bugün altının ons fiyatında 1.255-1.265 dolar arasında bir seyir beklediklerini söyledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın