Yatırım yapmaya başla!

Altın Önümüzdeki 6 ila 12 Ay Boyunca Güçlü Kalacak

ABD ile Çin arasında yeniden alevlenen ticaret savaşıyla birlikte güvenli liman talebi yükselen altın, gelecek günler için de umut vaat ediyor.
Altın Önümüzdeki 6 ila 12 Ay Boyunca Güçlü Kalacak

Altın, güvenli liman alımları ile 2013 yılının Mart ayından bu yana görülen en yüksek seviyeyi 1490 doların üstünü görerek kaydetti. Altında, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta 300 milyar dolarlık Çin malına yüzde 10 oranında gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından başlayan yükselişin, önümüzde 6 ila 12 ay boyunca devam etmesi bekleniyor.

Singapurlu bi bankanın ekonomistine göre; bir dizi küresel faktör, altın fiyatının en azından önümüzdeki 6 ila 12 ay boyunca gücünü korumak için ayarlandığı anlamına geliyor. Oversea-Chinese Banking Corporation ekonomisti olan Howie Lee, “Şu anda dünya güvencesiz bir durumda ve altının bu durumdan faydalanması gerekiyor,” dedi.

Altın ons fiyatı haftanın başından beri sürdürdüğü yükseliş eğilimini bugünkü Asya işlemlerinde 1490,13 dolar seviyesine kadar taşıdı.

Ons Altın Güçlü YükselişBu seviye, 2013 yılının Mart ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak biliniyor. Pazartesi gününden beri güçlü bir yükseliş kaydeden ons altın, TSİ 08:00’de 1484,98 dolardan işlem gördü ve daha sonra yüzde 0,86 oranında artıda seyrederek 1487,34 dolardan alıcı bulmaya başladı. Uzmanlar ise direnç seviyelerine 1500 doları eklemiş durumdalar.

Howie Lee, spot altının yakın zamanda 1500 doları aşacağını söylerken, fiyatlardaki yükselişi destekleyecek birçok faktör olduğunu söyledi. Bunları; düşük faiz oranları, yumuşak dolar, ticaret gerilimleri ve Basra Körfezi boyunca yaşanan jeopolitik riskler şeklinde sıraladı.

Lee, bu risklerin altını 6 yılın zirvesine taşıdığını söylerken, yatırımcıların riskten kaçınıp portföylerini güvene almak istediklerini belirtti.

Altın 6 Yılın En GüçlüsüBaşka bir deyişle, yatırımcılar kısa vadeli küresel ekonomik eğilimler konusunda belirsiz ve düşük riskli varlıklara yönelmek istiyorlar. Lee, yatırımcıların fonlarını altına yatırdıklarını da ifade ediyor.

Ekonomist, altın alımını yönlendiren riskler arasında Çin mallarına yapılan ABD tarifelerinin en son turunun küresel ekonomiye özellikle zarar vereceğini söyledi. Çünkü etkilenen malların büyük bir kısmı doğrudan tüketicilerle ilgili.

Gümüş veya platin gibi diğer metal eşyalarının benzer fiyat artışlarını görme şansı Lee’ye sorulduğunda ise altının göze çarpmaya devam edeceğini dile getirdi. Lee, “Altın, bir güvenlik hedge olarak saf kullamını nedeniyle hala tüm değerli metaller arasında dikkat çekiyor,” ifadelerini kullandı.

Gram altın fiyatına baktığımızda ise dolardaki yumuşaklığın baskısı ile sınırlı bir yükseliş kaydettiği dikkat çekiyor.

Gram Altın Sınırlı YükselişGram altın, spot fiyatına göre daha yatay bir yükseliş kaydederken, bugünkü işlemlere 261,77 liradan başlangıç yaptı. Asya piyasalarının kapanışına doğru hızlı bir yükseliş kaydeden gram altın, TSİ 04:45’te 265,01 liradan işlem gördü. Ardından bir miktar gevşedi ve TSİ 10:00 sularında yüzde 0,42 oranında artıda 262,89 liradan alıcı bulmaya başladı.

Uzmanlar, altında kısa vadeli pozitif trend görünümünü hızlandırdı ve 260 lira üstünde kaldığı sürece bunu koruyacağını söylüyorlar. Diğer altınlara baktığımızda ise çeyrek 426,23 liradan, cumhuriyet 1752 liradan, gremse 4262,35 liradan, ata 1762,29 liradan satılıyor. 22 ayar altın bileziğin fiyatı ise 237,75 liraya yükselmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum