Yatırım yapmaya başla!

Altın Fiyatları Güvenli Liman Alımlarıyla 3 Ayın Zirvesine Tırmandı

Küresel piyasaları etkisi altına almış bir Trump vakası daha yaşanıyor. Bu sefer Suudi Arabistan ile ipleri koparma noktasına getiren Trump, altın fiyatlarını yükseltmiş oldu. İşte detaylar;
Altın Fiyatları Güvenli Liman Alımlarıyla 3 Ayın Zirvesine Tırmandı

Küresel piyasalarda ABD ile Suudi Arabistan arasında gerilen ipler fiyatlanırken, bu durumdan en çok altın fiyatları yararlandı. 1200 doların psikolojik sınır haline geldiği altın ons fiyatında, 1230 dolar seviyesi yeni sınır olarak belirlenmişse benziyor. Siyasi risklerin artmasıyla güvenli liman alımlarının arttığı altın, Temmuz ayının sonundan bu yana görülen en yüksek seviyeye işaret etti.

Altın ons fiyatı, Asya piyasalarında güne 1227,05 dolardan başladıktan sonra TSİ 15:35 sularında 1232,42 dolardan alıcı buldu.

Altın Onsu 1232 Dolarda

Günü dalgalı bir seyirle geçiren altın fiyatları, artı yöndeki seyrini artırarak 26 Temmuz tarihinde kaydettiği 1235,35 dolar seviyesinden sonra görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Bu dönem arasında kaydettiği en düşük seviye ise 1160,30 dolar ile 16 Ağustos tarihinde görülmüştü. Altın ons fiyatı şu dakikalarda ise yüzde 0,24 oranında artıda 1230,23 dolardan alıcı buluyor.

Güvenli liman alımlarıyla birlikte yükselişe geçen altın fiyatları, Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasını ve ‘Çölde Davos’ protestolarını fiyatlıyor.

Çölde Davos Protestoları

ABD Başkanı Trump yönetimi ile Suudi Arabistan arasında artan gerilim mevcut jeopolitik sorunlardan dolayı dolarda düşüş yaşandı. Altın fiyatları ise Temmuz ayının sonundan bu yana en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasından sonra iki ülke arasındaki gerilimin artması, ABD yetkililerinin “Çölde Davos” olarak adlandırılan Suudi Arabistan yatırım konferansına katılmaktan vazgeçmelerine neden olabileceği konuşuluyor.

Altın 1200 doların üzerine geçen hafta çıkarken, altın destekli ETF yatırımları ile bağlı hisselerde de yükseliş gözlendi.

Altına Bağlı Enstrümanlar Yükseldi

Altın destekli exchange traded fonlarındaki yatırımlar ve altın ile bağlantılı hisse senetleri de yükselerek, piyasanın olumlu havasını iyice fiyatlamaya başladı. Diğer değerli metaller ise paladyum yatay seyrederken, platin ve gümüş yüzde 0,2 oranında düşüş kaydetti. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı, Brexit’e dair endişeler ve Cemal Kaşıkçı gelişmeleri, güvenli liman alımlarının artmasını destekledi.

Donald Trump, Hazine Bakanı Steven Mnuchin‘in sponsor ve katılımcıların katılmaktan vazgeçtikleri Suudia Arabistan yatırım konferansına katılıp katılmama kararının Cuma gününe kadar alınacağını belirtti. Trump, geçen hafta Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının arkasından Suudi yetkililerin çıkması durumunda ağır cezai yatırımlar uygulayacağını açıklamıştı. Suudi yetkililer ise başka ülkelerden gelecek yaptırımlara karşılık vereceklerini dile getirmişti. Dolayısıyla bu atışmalar tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum