Yatırım yapmaya başla!

Sene Başından Bu Yana %30 Getiri Sağlayan Altın, Ağustos’ta En Çok Kazandıran Oldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık ve beraberinde alınan kararlar altına deyim yerindeyse altın çağını yaşattı. Kıymetli maden, hem aylık hem de yıllık bazda en çok kazandıran yatırım aracı oldu.
Sene Başından Bu Yana %30 Getiri Sağlayan Altın, Ağustos’ta En Çok Kazandıran Oldu

2019 yılının Aralık ayında Çin’de başlayan COVID-19 salgını dokuzuncu ayını geride bırakmak üzere. Tüm dünyaya yayılan virüs şu ana kadar 887 bin 599 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

27 milyonu aşan vakalar sağlık alanında yarattığı tehdit kadar ekonomiye de tarihin en keskin darbesini vurdu. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika Birleşik Devletleri’nde bile Büyük Buhran’dan bu yana en büyük düşüşler yaşanırken, bu tablo finans alanının her noktasını olumsuz etkiledi.

Küresel piyasalarda artan kaygı ve endişe ortamı yatırımcıları güvenli liman olan altına yönlendirdi. Artan talep altın fiyatlarının hızla yükselmesine sağlarken üst üste rekor seviyeler kaydedildi.

Ons altın 2020’nin başından bu yana yatırımcısına %30’a yakın getiri sağladı.
Altının 2020 Kazancı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altının ons fiyatı Ocak ayında 1510 dolar civarından işlem görüyordu. Çin’de başlayan salgın bir anda dünyanın her noktasına ulaşırken azalan risk iştahı büyük-küçük demeden tüm yatırımcıları altın almaya yöneltti.

Birçok ülkede Haziran ayı itibarıyla vakaların düşmeye başlaması ekonomilerin yeniden açılması kararını aldırdı. Fakat genel tabloya bakıldığında birçok yerde ikinci dalganın başladığına ve günlük vaka sayısının kaygı verici düzeyde artmaya devam ettiğini görmekteyiz.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda spot altın ons bazında 7 Ağustos’ta 2075 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ağustos ayında yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %12,00, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde ise %13,65 ile en yüksek reel getiri sağlayan finansal araç oldu.

Finansal Araçların Ağustos Getirileri
Kaynak: TÜİK

Altın üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %15,90, TÜFE ile indirgendiğinde ise %17,60, altı aylık değerlendirmede sırasıyla %37,60 ve %40,89 ile yine en çok kazandıran oldu. Yıllık olarak bakıldığında da Yİ-ÜFE’de %53,21, TÜFE’de %52,89 ile en çok kazandıran yatırım aracı olarak ilk sırada yer aldı.

Haftanın ilk işlem gününde genel duruma itibarıyla hareket isteğinin negatif olduğunu görmekteyiz. Ons altın saat 11:32’de %0,05 ekside 1933 dolardan işlem görüyor.

Açılışın ardından 1927 – 1941 arasında hareket etti. Analistler geçen hafta psikolojik direnç seviyesi olan 2000 dolar bariyerini aşamadığı için aşağı yönlü baskının devam ettiğini belirtiyor.

Gram altındaki yatay seyir devam ediyor. Değerli metal 463 liradan el değiştiriyor.
Gram Altın Yatay Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta 462 liradan kapanan gram altın, Pazartesi günü erken işlemlerde yatay bir performans sergiledi. Yurt içi piyasalarında sabah 08:00 sularında da u seviyeden işlem gördü. Analistler kısa vadede 461,00 – 464,80 bölgesinin takip edildiğini belirtiyor.

Bu bölge dışındaki 4 saatlik kapanışlarda yön arayışının netlik kazanacağı yorumlanırken, pozitif beklentinin oluşması için 464,80 üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda serbest piyasada çeyrek altın 757, yarım 1513, Cumhuriyet 3.126 ve 22 ayar bileziğin gramı 423 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum