Paylaşım

Altın 2 Ayın En Sert Düşüşünü Yaşadı


 

FED'in yaptığı son toplantıdan faiz kararı çıkmaması, faiz artışı ihtimallerini Aralık ayına taşıdı. Toplantı sonrası açıklanan karar ile altın, iki ayın en sert düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor. Altın cephesinde son gelişmeler şöyle...

ABD tarafından açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verileri beklentilerin altında geldi. Altın, yatırımcıların ABD’deki ekonomik durumu değerlendirmeleri ve FED‘in faiz artışına Aralık ayında gideceğine dair beklentilerin oluşması üzerine kayıp vermeye başladı ve son üç haftanın en düşük seviyesini gördü. Faiz artışı beklentisi ile ilgili Bloomberg tarafından açıklanan verilerde ise Aralık ayındaki artış beklentisinin %34’ten %48’e çıktığı açıklandı.

Artan faizler yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltarak, güvenli liman olmaktan uzaklaştırıyor. Perşembe günü ons başına 1,144.80 dolara kadar inen spot altın, bugün fazla bir değişiklik yapmadı ve ons başına 1,146.91 dolardan işlem gördü. Diğer metaller de ABD ekonomisi ve FED kararı sonrasında iki haftadır süren artışı sonlandırdı ve düşüşe yöneldi.

Kapalıçarşı‘da bugün itibariyle altının gram fiyatı 108,39 lira, çeyrek altın 173,51 lira, yarım altın 347,03 lira ve Cumhuriyet altını ise 722,82 liradan satıldı.

Öte yandan bu yıl bitmeden faiz artışına gitme ihtimalleri ile güçlenen dolar da altın üzerinde baskı yarattı. Uzmanlar faiz getirisi olmayan altının daha da düşeceğini öngörüyor.

ABD’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) üçüncü çeyrekte %1.5 büyüdü, bir önceki çeyrekte bu rakam %3.9 olarak belirlenmişti. ABD’de Perşembe günü açıklanan verilerde yer verilen diğer bir bilgi ise işsizlik konusu üzerine oldu. İşsizlik başvurularının son 40 yılın en düşük seviyesine yaklaştığı bildirildi.

Huatai Great Wall Futures Co. ABD ekonomisi ile ilgili yayınladığı bilgilendirme notunda; “ABD’de reel ekonomi zayıf değil, bu da değerli metaller üzerinde baskı oluşturuyor. Veriler, FED’in ekonominin ılımlı hızda büyüdüğü şeklindeki görüşünü destekliyor,” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın