Yatırım yapmaya başla!

Alpina Bir Kez Mini Markası için Agresif Araç Yapmayı Düşünmüş!

BMW araçlarının geliştirme patronlarından Alpina'nın neden Mini araçlarına dokunmadığı açıklandı!
Alpina Bir Kez Mini Markası için Agresif Araç Yapmayı Düşünmüş!

Yıllardır merak edilen konulardan birisi, açıklığa kavuştu. BMW’nin en sağlam araç geliştiricisi olan Alpina‘nın neden Mini araçlarına geliştirme yapmadığı merak ediliyordu. BMW bünyesinde oluşu, Cooper araçlarının da Alpina kapsamında insanların farklı hissideceği hale getirilmesi umulmuştur. Ve bu uzun zamandır devam etmektedir.

Modifiye şirket patronu Andreas Bovensiepen, konu hakkında Autocar‘a verdiği röportajda, sır gibi saklanan konuya ilişkin konuştu. İlk cümlelerinde aslında Mini için bazı çalışmalar yaptığını aktardı. İşte detaylar;

2000 yılında Mini için giriş seviyesinde bir aracın geliştirilmesine yardımcı olunduğu söylendi.

CEO Bovensiepen’in konuşmalarında bazı ilginç detaylara da rastladık. Ele aldığı projelerin bazılarında BMW’nin duvarıyla karşılaştıklarını itiraf etti. Amiral 7 Serisi yükseltmeleriyle hayallerimizi yeniden şekillendirmeyi başaran Alpina, kendi kodlamaları ile sahaya standarttan daha üstün makinalar çıkartıyor.

Mini’lerin Alpina’nın değişimlerini almaması ilginç bir durum olsa da firma bunun maliyete bağlı olduğunu söyledi. 2000 yılında Mini prototipinin hazırlanıp, gerekli hesaplamaların yapılmasının ardından testlere çıkarılmış. Mühendisler ve yönetici grubu sonradan bu işin oldukça karmaşık ve içinden çıkılmayacak kadar maliyetli olduğu kararını vermişler.

Mini araç gelişimlerinin proje maliyetlerini göze alsalar bile insanlara sunum zamanında hiç de memnun olmayacakları fiyatlarla karşılaşabilecekleri düşünülmüş. O sıralar Alpina’nın ikinci nesil 6 Serisi‘ni atölyesine sokmasıyla, Mini umutları tamamen bitmiş. Sözlerin temelinde denilmek istenen; lüks araç segment araçlarında daha fazlasının verilmesi, maliyetlerin daha dengeli olacağı.

Alpina’nın Mini prototipi, tek çöpe giden projesi değildi!

Bovensiepen, benzer durumların i8’de de yaşandığını röportajda söyledi. Bildiğimiz gibi BMW i8, duruşuyla spor araçlar içerisinde kendi tarzını yaratan, hibrit düzende çok hızlı gidebilen robitik bir otomobildir.

Alpina yine geçmişte i8 üzerinden bir prototip hazırlamaya başlamış. Şekil bakımından belki çok dokunulacak yeri olmasa da dört silindirli motordan daha fazla güç almak istemişler. Benzin motorundan toplam 460 ps çıkarmayı başarmışlar.

Büyük firmaların aralarındaki anlaşmaların nasıl olduğunu bilmediğimiz için Alpine i8’in gerçek yol testlerine başlamasının ardından, BMW’nin “aracını yollardan geri çek” çağrısı ile karşı karşıya kalmış. Peki neden giriş aşamasında geliştirme şirketine yapma denilmemiş?

BMW’nin tutumunun başlıca nedenlerinden birisi Alpina’nın BMW M araçlarına karşı daha hızlı olması ve insanların buna ilgi göstermesi olabilir. Alman otomotiv şirketinin yapmam dediği M7 yerine Alpina B7, yine olması zor görünüyor dediği X7 M yerine Alpina’nın yapabilirim demesi, temel olarak standart varyantların daha güçlü olacağı anlamına geliyor. Demek ki ikili arasında bazı anlaşma kuralları var ve BMW istediği zaman neredeyse alt markası olan Alpina’ya model çıkarttırmıyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum