Yatırım yapmaya başla!

Alpina, BMW’nin Önden Çekişli Araçlarına Çalışma Yapmayacak!!

BMW modellerinin güç ve hız sağlayıcısı Alpina, markanın FWD (önden çekiş) araçlarına geliştirme yapmayacağını açıkladı.
Alpina, BMW’nin Önden Çekişli Araçlarına Çalışma Yapmayacak!!

Alpina, BMW serilerine yaptığı güç artırılmalarıyla tanınan bir Alman modifiye şirketidir. Tuning firmasının imal ettiği bazı ürünler, model sahibinin bile bazen izlerini unutturuyor. M birimin dışında çalışan Alpina, Mini ile başlatılan UKL önden çekiş platform araçlarıyla ilgilenmediğini söyledi. Mimariyi 1-2 Serisi, X1 ve X2 SUV modeller kullanıyor.

Alpina’nın yapacağı işlerden zarar etmeme ve kar sağlamaya yönelik teklifleri değerlendirdiğini artık anladık. Neden diyecek olursanız, Mini modelleri üzerine bir agresif çalışmanız var mı şeklindeki soruya karşılık, “Mini için yapacaklarımız zaman ve para kaybıdır” şeklinde yorumlama gelmişti. İşte detaylar;

Yakın zamanda yenilenen 1 Serisi de UKL’yi kullanıyor.

Alpina bu zamana kadar BMW’nin arkadan çekişli modellerine göre kendi düzenini kurdu. 3 Serisi’nden 7 ve 8 Serisi‘ne kadar tüm model gamı üzerinde geliştirmeler yaptı. Şöyle ki BMW’nin 7 Serisi’ne oluşturmadığı M7, Alpina tarafından B7 olarak yapılıyor.

Marka CEO’su Andreas Bovensiepen, neden önden çekiş platformlu modellere karşı yükseltme düşünmediğini dile getirdi. Bovensiepen, “Hayır, planımız bu değil. Geliştirme maliyetleri çok yüksektir ve hala yeni emisyon kurallarına uyuyorlar. Bu yüzden bizim için ZF şanzımanlı inline [powertrains] ile kalmak daha iyidir. Bir motoru birkaç arabada kullanmayı seviyoruz. Örneğin geçmişte, 6 Serisinde, 5 Serisinde ve 7 Serisinde sahip olduğumuz V8 motorumuz var. Dizellerimizle X3’te aynı motorlara, 5 Serisinde, 3 Serisinde, 4 Serisinde yalnızca altı silindirli benzine sahibiz. ” dedi.

Yönetici, şirketin FWD düzenle yeni parça oluşumuna girmek zorunda kalacağını ve bunun da maddiyatlı olduğunu söyledi. ZF şanzımanı kullanan önden çekiş modellerin dönüşüm sonrasında Japon Aisin vites kutusunu alması gerecek. Finansal açıdan da bunun mümkün gözükmediği vurgulandı. Sıralı silindirli motor ve ZF şanzıman ile Alpina çalışmaları devam edecek.

Yakın zamanda X7’nin en güçlüsü olacak MX7 yapımının firması tarafından düşünülmediğini aktarmıştık. 7 Serisi’nin B7 kavramına benzer şekilde Alpina MX7’yi yapmayı kabul etmişti.

Motorun M8’ten sağlanmasıyla Alpina, 4.4L V8 ile X7’yi uçurma planları içerisindeydiler. 600 beygirden fazla güçlerin açığa çıkarılacağını inandığımız özel X7’nin çıkış süresinin de 2 seneyi bulacağı aktarılmıştı.

Önden çekişi kabul etmeyen Alpina, işini en iyi halde sunduğu RWD düzeni bırakmadan, ZF şanzımanlarla geliştirmelerine devam edecek. Bu sebepten de 1 Serisi, 2 Serisi Active Tourer – Gran Tourer, X1 ve X2 için M birimin yaptıklarıyla yetinilecek…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum