Yatırım yapmaya başla!

Alphabet Wal-Mart’ın Yanında Flipkart’a Yatırım Yapmayı Düşünüyor!

Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart için çekişmeli bir rekabet içine giren Wal-Mart ile Amazon’un mücadelesine Alphabet de katıldı. İşte detaylar;
Alphabet Wal-Mart’ın Yanında Flipkart’a Yatırım Yapmayı Düşünüyor!

Hindistan pazarına göz diken Wal-Mart ile Amazon’un Flipkart mücadelesinde işler giderek karışıyor. Geçtiğimiz günlerde duyduğumuz Wal-Mart’ın Flipkart’ı satın alma haberlerinin üzerinden çok geçmeden, mücadeleye Google’ın çatı şirketi Alphabet’in de katılması olay yarattı.

Öyle ki Amazon’un da satın almak için teklif verdiği fakat kaynakların deyimine göre Wal-Mart’ın daha şanslı olduğunun söylendiği mücadelede, Alphabet de perakende devinin yanında yer aldı. Konuyla yakından alakalı kişilerin verdiği bilgeler gösteriyor ki Alphabet’in anlaşmaya dahil olması şirketin Amazon’u pazardan uzaklaştırmak ve kendi kurumsal hizmetlerinin kullanımını artırmak için gayet makul olacak.

Wal-Mart’ın geçen gün yaptığı duyuruyla Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart’ın % 77 hissesini satın alacağını açıkladığını belirterek başlayalım.

Wal-Mart Hindistanlı Flipkart Anlaşmasına Alphabet de Dahil Olacak 16 milyar dolarlık anlaşmayla Flipkart’ın çoğunluk hissesini satın alacak olan Wal-Mart, CNBC’nin haberine göre çoğunluk hissesini koruyacak olsa da anlaşmaya ek potansiyel yatırımcıların da dahil olması için görüşmeler yapıyor. Bu noktada potansiyel yatırımcılarla ilgili herhangi bir isim verilmese de Alphabet’in Flipkart yatırımına katılması bekleniyor.

Alphabet’le görüşmelerin devam ettiği söylenirken, Hint basınında şirketin 3 milyar dolarlık hisse için teklif verdiği yönünde haberler çıktı.

Alphabet de Flipkart'a Yatırım mı Yapacakİlaveten söz konusu haberde; Alphabet’in bu yatırımı Capital G ya da şirket fonu aracılığıyla yapıp yapmayacağı bilgisine yer verilmedi. Ayrıca herhangi bir anlaşma imzalanmamasına rağmen şirkete yakın birkaç kişi Alphabet’in Flipkart’a yatırım yapma ihtimalinin çok yüksek olduğunu öne sürdü. Tabii, bu öngörüyü bariz nedenler vererek desteklemeyi de ihmal etmedi.

Bu noktada Google’da 8 sene boyunca çalışmış olan Flipkart’ın eski yöneticisi Punit Soni’nin açıklamalarına değinebiliriz.

Punit Soni Alphabet'in Flipkart Yatırımı YorumuKonuyla ilgili direkt bir bilgisi olmasa da Alphabet’in e-ticaretle doğrudan ilişkisinin olmadığını fakat şirketin piyasanın büyüklüğü ve Amazon’u yenebilmek gibi nedenlerden dolayı böyle bir alım yapabileceğini söyledi. Ayrıca bunun, Alphabet’in bir sonraki bir milyar kullanıcıya ulaşması ve Amazon’un önüne geçmesi için akıllıca bir strateji olacağını belirtti.

Kaldı ki ABD’deki Express servisi ile Amazon’a karşı çoktan güçlerini birleştiren Wal-Mart ile Google’ın yeniden işbirliği yapması da gayet mümkün.

Bunun yanında Alphabet’in söz konusu anlaşmayla dev bulut rakipleri Microsoft ve Amazon’a karşı da büyük bir hamle yapacağı söylendi. Ancak bütün bu tahminler henüz söylentiden ibaret ve Alphabet’in Flipkart anlaşmasında Wal-Mart’ın yer alıp almayacağı bilinmiyor. Bakalım, gelişmeler neler getirecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum