Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrekteki Reklam Geliri Yavaşlaması Alphabet Hisselerini %7 Düşürdü

Yıl başından bu yana yüzde 24 artış yaşayan Alphabet’in hisseleri, ilk çeyrek sonuçlarının ardından düşüş gösterdi. İşte ayrıntılar…
İlk Çeyrekteki Reklam Geliri Yavaşlaması Alphabet Hisselerini %7 Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yıl başından bu yana yüzde 24 artış yaşayan Alphabet’in hisseleri, ilk çeyrek sonuçlarının ardından yüzde 7 oranında düşüş gösterdi. Çünkü Google’ın çatı şirketi 2019’un ilk çeyreğine ilişkin analist tahminlerinin aşağısında kaldı. Düşüş Alphabet’in piyasa değerini 60 milyar dolardan fazla eksiltti.

İlk çeyrekte 36.34 milyar dolarlık gelirle 37.33 milyar dolarlık tahmini karşılayamayan Alphabet’in geliri bir önceki yıla göre yüzde 17 arttı. Yüzde 17’lik büyümen,n, önceki yılın yüzde 28’lik büyüme oranından epey düşük olması dikkat çekti. Ve reklam satışları da önceki yıl yüzde 24 oranında büyümüşken, bu yıl yüzde 15 oranında büyüdü.

Alphabet’in Ruth Porat, kazançlar hakkında yaptığı açıklamada, yavaşlamaların çoğunun YouTube’la ilgili olduğunu ve toplam tıklamaların büyük çoğunluğunu temsil ettiğini söyledi.

Alphabet Hisselerini İlk Çeyrek Reklam Geliri YavaşladıAlphabet’in bilançosu, Pazartesi günü şirketin 2015’teki gibi eski kötü günlerine geri dönebileceğine işaret etti. Çünkü o zamanlar Google’ın büyümesi bir duvara toslamış gibi duraklamış ve yatırımcılar şirketin parasını akıllıca harcamadığı konusunda güvensizlik yaşamışlardı. Reklam gelirlerinde yüzde 15 artış yaşandığını ve bu oranın 2015 sonundan bu yana en düşük büyüme olduğunu belirten Alphabet’in bilançosu, benzer bir durumu gösterdi.

Sonuçlar, Amazon, Apple ve Facebook’ta bazı büyüme aksaklıkları ile birlikte ABD teknoloji devlerinin hızlı büyüme ve cazip karlılıklarına ilişkin potansiyel savunmasızlıklarına yoruldu.

Alphabet İlk Çeyrek Sonuçları Hisseleri Düştü Nitekim iki faktörün kombinasyonu, ABD borsalarına güç veren ve yatırımcıların teknoloji devlerinden beklediği şeyi temsil ediyordu. Bazı en büyük pazarlarındaki para birimlerinin zayıflığından bahseden ve bunların şirketin rapor edilen gelirini dolar cinsinden ağırlaştırdığını söyleyen Alphabet, YouTube reklamlarındaki bazı değişikliklerin de gelire baskı yaptığını dile getirdi.

Yine de Alphabet’in bilançosunda, açıkça bir suçluya işaret etmemesi ve geçici sorunları belirlemek için ayrıntılı bilgi vermemesi de endişeleri artırdı. Hargreaves Lansdown’da hisse senedi analisti olan George Salmon da sonuçlara ilişkin yorumunda şöyle dedi:

“Başka bir AB cezası yatırımcılar tarafından iyi karşılanmayacak ama gerçekte hisselerin düşmesine yol açan şey Brüksel’e yapılacak ödeme değil. Aslında bu, Google reklamlarına giden trafik büyümesindeki yavaşlama ile piyasayı altüst eden reklamlardan tıklama başına elde edilen daha düşük gelirin kötü bir kombinasyonu.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu