Yatırım yapmaya başla!

Alphabet Geleceğin Ulaşımında Süper Güç Olmaya Hazırlanıyor!

Google’ın çatı şirketi Alphabet, yaptığı anlaşmalar ve sürdürdüğü dahili projeler ile bir ulaşım devine dönüşme yolunda istikrarla ilerliyor. İşte bunun nedenleri;
Alphabet Geleceğin Ulaşımında Süper Güç Olmaya Hazırlanıyor!

Elektrikli scooterlar, otonom araçlar ya da uçan arabalar! Ulaşımın geleceği her ne olursa olsun, Alphabet için pek fark yaratmıyor çünkü teknoloji devi her halükarda bu sektörde yer almak istiyor. Bu hafta başında çıkan haberler ve öncesinde yaşananlar da Alphabet’in geleceğin ulaşımı olma yolunda istikrarla ilerlediğini gösteriyor.

Zira Financial Times’ın birkaç gün önce yaptığı haberde Alphabet’in elektrikli scooter paylaşım şirketi Lime’a herhangi bir aracı olmadan doğrudan yatırım yaptığı yazılmıştı. Ve tüm haberler bir arada düşünüldüğünde ortaya çıkan şey, Alphabet’in ulaşım alanına çok sayıda yatırım yaptığı ve şirketin gelecek planlarında ulaşımın büyük yer kapladığı oluyor.

Gartner’ın araştırma direktörlerinden Mike Ramsey de bu durumu; “Alphabet yalnızca bu alanla ilgilenmiyor, o çoktan ulaşımda süper bir güç oldu” sözleriyle açıklıyor.

Mike Ramsey Alphabet YorumuKaldı ki Gartner’ın Alphabet’i “ulaşımda süper güç” sözleriyle niteleme nedeni, teknoloji devinin yatırımlarına bakıldığında rahatlıkla anlaşılabiliyor. Nitekim geçen yıl en aktif kurumsal yatırımcı olan Alphabet, hem doğrudan yatırımlar hem de girişim sermayesi kolları (GV, CapitalG, Gradient) ile 100’ün üzerinde anlaşma gerçekleştirdi.

Örneğin; GV Uber’in ilk yatırımcıları arasında yer alırken CapitalG de Uber’in dünya çapındaki rakiplerinden Lyft’i destekledi.

GV Uber ile Lyft Yatırım yaptı Gradient de bu yılın başında; uzaktan kumandalı otonom araçlar için platform geliştiren Scotty Labs’e yatırım yapmıştı. Bunun yanı sıra Gradient’in, Güneydoğu Asyalı araç paylaşım girişimi GoJek’e ve Elon Musk’ın SpaceX’ine yatırım yaptığı biliniyordu. Öte yandan; Alphabet’in ulaşım alanındaki en güçlü hamlelerinden birinin Google Haritalar ile yapacağı söyleniyor.

Nitekim comScore’a göre ABD’deki akıllı telefon kullanıcılarının % 55’inden fazlası Google Haritalar kullanıyor ve hizmetin aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyar kişiye ulaşıyor.

Google Haritalar ABD'deki Yüzde 55'lik Kesimiİlaveten; Google şu anda Haritalar servisi üzerinden Uber ile Lyft’in fiyatlarını duyurmasına izin veriyor ve ileride seçenekleri arasına bisiklet, scooter, otonom araç çağırma opsiyonlarını da sunacağı düşünülüyor. Zaten Ramsey de bu durumu “Alphabet’in Google Haritalar ile birden fazla ulaşım yöntemini birbirine bağlayarak bir platforma dönüştüreceğini düşünüyorum” şeklinde anlatıyor.

Öte yandan; Alphabet’in bu alandaki bir diğer gücü de 2013 yılında 1 milyar dolar karşılığında satın aldığı sosyal trafik-navigasyon uygulaması olan Waze.

Alphabet Waze Yatırım Yaptı Bunun yanında; Google’ın işletim sistemini ve uygulamalarını doğrudan otomobillere yerleştiren uygulaması Android Auto da var. Otonom sürüşün öncüleri arasında gösterilen Waymo da analistlerin ve uzmanların yükselmeye meyilli olarak nitelediği yan kuruluşlarından yalnızca bir tanesi.

Öyle ki geçtiğimiz aylarda otonom sürüşlü kamyonu için Atlanta’da test sürüşleri başlatan Waymo, yıl sonuna kadar Arizona’da otonom sürüşlü taksi hizmetini faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Tüm bunların ötesinde; Google’ın kurucuları Larry Page ile Sergey Brin’in de ulaşımın geleceği için kendi kişisel yatırımlarını yaptıkları biliniyor. Hatta Larry Page’in desteklediği Kitty Hawk, sadece birkaç hafta önce tek kişilik tamamı elektrikli uçan Flyer aracını tanıtmıştı. Kısacası; uzmanların da dediği gibi Alphabet, başka alanlarda yerini rakiplerini kaptırsa da ulaşımda işini sağlama almışa benziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum