Yatırım yapmaya başla!

Alphabet CEO’su Yapay Zekaya Karşı Uyarılarda Bulundu

Alphabet ve Google’ın başındaki isim Sundar Pichai, yapay zekanin tehlikelerine dikkat çekti ve düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.
Alphabet CEO’su Yapay Zekaya Karşı Uyarılarda Bulundu

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Google milyonlarca kullanıcının hizmetine sunduğu ürün ve servisler ile biliniyor. Son yıllarda ise teknoloji dünyasında yapay zeka temelli sistemlerin hızlı bir şekilde geliştiğine tanık oluyoruz. Deepfake adı verilen videolar ise bu sistemlerin son örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin kötüye kullanımı ihtimali ise bazı çevreleri tedirgin etmeye başladı bile. Bunların başında ise Alphabet ve Google’ın CEO’su olan Sundar Pichai geliyor.

Pichai yapay zekanın geldiği nokta ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Teknolojinin hızlı bir gelişim trendinde olduğunun altını çizen Pichai, yapay zekaya dair yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Google’ın patronu yapılacak olan düzenlemenin ileride yaşanması muhtemel olumsuz olaylar ve fırsatlar arasındaki dengeyi kurmayı önemli oynayacağını ifade etti.

Pichai’den Yapay Zeka Uyarısı

Pichai’den Yapay Zeka Uyarısı

Google ve üst şirketi olan Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, Financial Times’a önemli açıklamalarda bulundu. Teknoloji devinin patronu yapay zeka ile ilgili yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Pichai ayrıca bu teknolojinin meme kanserini tespit etmedeki başarısını ve yağışları önceden tahmin etmesine dair olumlu yönlerinin de altını çizdi. Kötüye kullanım olasılıklarına dair uyarılarda bulunan Pichai, dengenin gözetilmesi gerektiğini belirtti.

Yapay zekanın fazla kısıtlanmaması gerektiğini belirten Google CEO’su, otonom araçlar ve sağlık sektörüne yönelik için yeni düzenlemeler yapılabileceğini ifade etti. Pichai konuyla ilgili açıklamasında “Bizim gibi şirketler, ümit vadeden bir teknoloji geliştirip bunun nasıl kullanılacağına yönelik kararı pazar güçlerine bırakamaz. Bu teknolojinin iyi amaçlarla ve herkes tarafından kullanılabilmesini sağlamak, herkesin eşit yükümlülüğüdür.” ifadelerine yer verdi.

Google Denge Arayışında

Google Denge Arayışında

Yapay zeka için hazırlanacak yönetmelikte küresel uyumluluğun önemli olduğunu söyleyen Google CEO’su, ABD ve Avrupa Birliği arasındaki farklı bakış açılarına dikkat çekiyor. ABD’nin inovasyona yönelik daha ılımlı bir politikaya sahip olduğunu belirten Google’ın patronu, Avrupa Birliği’ni ise başta yüz tanıma olmak üzere beş yıla kadar yasak getirme planlarının olduğunu ifade ediyor. AB ve ABD arasındaki bu farkın şirketlere ek maliyetler çıkarabileceği belirtiliyor.

Google cephesine bakacak olursak şirket şu an için kendi bünyesinde yapay zeka temelli yüz tanıma teknolojisini satışa çıkarmıyor. Şirket bunu insan haklarına uyum gerekliliği çerçevesinde değerlendiriyor. Yapay zekanın faydaları ve olası zararları arasında bir denge arayışında olan Google, gelecekte bu konuya yönelik bir düzenleme isteğinde bulunabilir. Pichai tarafından söylenen “Kağıt üstünde kalan düzenlemenin anlamı yoktur” açıklaması da bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum