Yatırım yapmaya başla!

Alphabet 2018 Yılının İlk Çeyrek Sonuçlarıyla Göz Doldurdu!

Google’ın çatı şirketi Alphabet, ilk çeyrek sonuçlarıyla göz doldurdu. Teknoloji devi yükselişiyle adeta bir önceki çeyrekte beklentilerin altında kalan bilançosunun acısını çıkardı…
Alphabet 2018 Yılının İlk Çeyrek Sonuçlarıyla Göz Doldurdu!

ABD’li teknoloji devi Alphabet, beklentilerin üzerine çıkan sonuçlarıyla gündeme oturdu. 2018’in ilk çeyrek bilançosunu açıklayan şirket, net karını ve gelirini ne kadar artırdığını gözler önüne serdi.

Buna göre Google’ın ana kuruluşunun ilk çeyrekteki geliri, 24.75 milyar dolar elde ettiği geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 25.8 artarak 31.15 milyar dolara yükseldi. Alphabet’in net karı ise yine 2017’nin Ocak – Mart dönemine kıyasla % 73.1 oranında artarak 9.4 milyar dolara ulaştı.

Söz konusu açıklamada teknoloji devinin hisse başına düşen karının da 7.73 dolardan 13.33 dolara yükseldiği belirtildi.

Alphabet 2018 Ocak- Mart Dönemi Bilançosu İlaveten; Google’ın reklam gelirleri de 2017’nin aynı dönemine göre % 24.4 oranında artarak 26.64 milyar dolar olarak kaydedildi. Kaldı ki bu rakam geçen yılın Ocak – Mart döneminde 21.41 milyar dolardı.

Açıklanan sonuçların ardından New York Borsası’nda işlem gören şirket hisselerinde de artış görüldü ve günü 73 dolardan kapatan hisseler, yapılan sınırlı işlemlerde % 3.4 artarak 110 dolara kadar yükseldi.

Kısacası; Alphabet 2017’nin dördüncü çeyreğinde beklentileri karşılayamamasının acısını fazlasıyla çıkarttı.

Google Beklentilerin Üzerine ÇıktıÇünkü önceki çeyrekte Amazon hisseleri artarken Alphabet beklentileri karşılayamamış ve açıklanan sonuçların ardından şirketin hisseleri % 5’lik düşüşler yaşamıştı. Bu yıl ise analistlerin beklentilerini karşılamayı başardı. Örneğin; Thomson Reuters hisse başına düşen karı için en düşük ve en yüksek tahminini 9.93 dolar ile 9.28 dolar olarak yapmıştı.

Ayrıca gelirini 31.15 milyar dolar ile 30.29 milyar dolar, karını ise 7 milyar dolar ile 6.6 milyar dolar şeklinde tahmin etmişti.

Alphabet 2018 İlk Çeyrek Geliri 31.15 Milyar Dolar Oldu Sonuçta; Alphabet yılın ilk çeyrek sonuçlarıyla düşman çatlattı diyebiliriz. Diğer taraftan; Alphabet’in rakibi Amazon ise henüz sonuçlarını açıklamadı. E-ticaret devinin 2018’in ilk çeyrek bilançosunu Perşembe günü açıklaması beklenirken, Alphabet gibi başarılı bir tablo sergileyip sergileyemeyeceği merak ediliyor.

Nitekim geçtiğimiz haftalarda Amazon Alphabet’i geçerek dünyanın en değerli ikinci şirketi olmuş, ikilinin arasındaki rekabet daha da kızışmıştı. Bakalım, sonuçlar iki devin sıralamasını nasıl değiştirecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum