Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın NRW Enflasyonu Yükselişe Geçti

Temmuz ayında enflasyonda düşüş kaydeden Almanya, son verilerde yüksek tüketici fiyatlarıyla karşılaştı. Detaylar haberde…
Almanya’nın NRW Enflasyonu Yükselişe Geçti
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya’nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’daki (NRW) enflasyon oranını paylaştı. Son verilerde Ağustos ayı enflasyonu Temmuz ayında başlattığı düşüşü devam ettirmedi.

Kuzey Ren-Vestfalya’da yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 5,9 seviyesine çıktı.

Tüketici fiyatlarındaki aylık değişimler ele alındığında NRW enflasyonu Temmuz ayına göre Ağustos ayında yüzde 0,5 artış kaydetti.

Bir önceki raporda NRW enflasyonu yıllık yüzde 5,8, aylık yüzde 0,2 artış yaşamıştı.

Destatis raporunda Ağustos ayındaki yıllık enflasyon artışında yüksek gıda fiyatları öne çıktı.

Buna göre Ağustos 2022 dönemiyle karşılaştırıldığında Ağustos 2023 döneminde gıda fiyatları yüzde 9,1 artış kaydetti.

Söz konusu dönemde enerji kalemindeki maliyet artışları diğer işletme giderleri de dahil edildiğinde yüzde 11,9 daha pahalı oldu.

Baz etkisine de atıf yapılan raporda, “Geçen yıl 9 avroluk bilet, Haziran-Ağustos aylarında fiyat gelişimini yavaşlattı. Kombine yolcu taşımacılığında Ağustos 2023’te ortalamanın üzerinde fiyat artışı bu baz etkisinden kaynaklanıyor” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu