Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Eylül Ayı Ticaret Verilerinde Büyük Kayıp Yaşandı

Destatis'in Eylül ayı raporunda Almanya, Rusya'ya yaptığı ihracatı geçen seneye göre yüzde 52,6 oranında azalttı. İşte Almanya'nın Eylül ayı ticareti;
Almanya’nın Eylül Ayı Ticaret Verilerinde Büyük Kayıp Yaşandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Eylül ayı ticaret verilerini açıkladı. Almanya’nın ihracatı Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında düştü. Beklenti yüzde 0,1 artış yönündeydi. Ancak ihracat geçen senenin aynı ayına göre yüzde 20,3 artış gösterdi. Böylelikle ülkede 134,5 milyar euroluk mal ihracatı gerçekleşmiş oldu.

Geçen ay Destatis tarafından açıklanan Ağustos ayı raporunda ihracatta yüzde 1,6, ithalatta yüzde 3,4 oranında artış yaşanmıştı. Yaşanan bir aylık artışın ardından Eylül raporunda tekrardan negatif bir seyir görüldü.

Almanya’nın ithalat verileri, Eylül ayında yüzde 0,4 aşağı yönlü beklentiyi de aşarak bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında azaldı. 2021 yılının Eylül ayı ile kıyaslandığında ise yüzde 30,7 oranında artış yaşandı. Söz konusu dönemde ülkede toplam 130,8 milyar euroluk ithalat gerçekleşti.

Detatis’in Eylül 2022 raporuna göre Almanya’nın takvim ve mevsimsellikten arındırılmış dış ticaret dengesi 3,7 milyar euro fazla verdi. Ekonomist tahminlerine göre ülkede Eylül ayında 0,5 milyar euro ticaret açığı bekleniyordu.

AB Ülkelerine Yapılan İthalat ve İhracatta Düşüş Yaşandı

Eylül 2022’de Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelere 73,4 milyar euroluk mal ihraç edilirken, Almanya’dan 64,3 milyar euroluk mal ithal edildi. Bu oran bir önceki ay ile kıyaslandığında AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 1,7, ithalat ise yüzde 1,2 düştü.

GCM Yatırım Banner
Almanya Ticaret Verileri Eylül 2022
KAYNAK: Destatis

Euro Bölgesi’ndeki ülkelerle Almanya’nın ticari ilişkilerine bakıldığında Eylül’de yüzde 1,6’lık azalma ile 51,5 milyar euro değerinde mal ihraç edildi. Bölgeden ise yüzde 0,6 azalma ile 44,3 milyar euro değerinde mal ithal edildi.

Almanya’nın Rusya ile Ticari İlişkileri Yarı Yarıya Azaldı

Alman ihracatının çoğu Eylül 2022’de ABD’ye yapıldı. Bir önceki ay ile kıyaslandığında yüzde 5,6 daha fazla mal ihraç edilerek 14,5 milyar euro değerine çıktı. Çin ihracatı ise yüzde 2 düşerek 8,9 milyar euroya geriledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya ithalatının en büyük kısmını Eylül 2022’de Çin’den yaptı. Böylelikle bir önceki aya göre yüzde 5,4 artışla 16,7 milyar euro değerinde mal ithal etti. ABD’den yapılan ithalat ise yüzde 1,3 düşüşle 8,1 milyar avroya geriledi.

Rusya ihracatı Eylül 2022’de Ağustos 2022’ye yüzde 5,4 düşerek 1 milyar euroya geriledi. Geçen seneye kıyasla yüzde 52,6 oranında azaldı. Rusya’dan yapılan ithalata bakıldığındaysa Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 33,1 düştü ve böylece 1,8 milyar euroya gerilemiş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.