Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Sonra Kanada da Depremzedelere Kapısını Açtı

Alman hükümetinden sonra Kanada da depremzedelere vize kolaylığı sağlama kararı aldı. Kanada’ya gitmek isteyen vatandaşlardan pasaport, vize ve ücreti istenmeyecek.
Almanya’dan Sonra Kanada da Depremzedelere Kapısını Açtı
HABER GİRİŞ

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedelerin yurt dışındaki akrabalarının yanlarına gitmesi için kolaylaştırılmış vize uygulaması başlatan Alman hükümetinden sonra Kanada da benzer adımı attı. Kanada, depremlerden etkilenenlerin ülkeye kabulünün kolaylaştırılması için vize kolay kolaylığı sağlayacağını açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama, Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ile Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser’den geldi.

Yetkililer, deprem felaketinden etkilenen afetzedelerin mülteci yerleştirme başvuruları da dahil olmak üzere geçici ve kalıcı ikamet başvurularının işleme alınacağını duyurdu.

Türkiye ve Suriye’den gelecek depremzedelerin vize önceliği ve kolaylığı için başvurular 29 Mart Çarşamba gününden itibaren başlayacak.

Ayrıca Kanada’da bulunan ancak vize süresi dolanlara da kalış sürelerini uzatmaları için kolaylık sağlanacak.

GCM Yatırım Banner

Bakan Fraser: Kanada İhtiyacı Olanları Desteklemeye Her Zaman Hazır

Konuya ilişkin ortak açıklama paylaşan bakanlar, ülkeye giriş için gerekli olan pasaport ya da seyahat belgesi ile bu belgeler için ödenen ücretlerden feragat edileceği bilgisini paylaştı.

Depremden direkt olarak etkilenenler ile deprem bölgesine dönme zorunluluğu olanların yeni ve mevcut geçici ikamet başvuruları, kalıcı ikamet başvuruları ve mülteci yerleştirme başvurularının öncelikli olarak değerlendirileceğini duyurdu.

Bakan Fraser, “Kanada, Türkiye ve Suriye’de yıkıcı depremlerden etkilenenlere yardım sağlamaya kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan uluslararası krizlere yanıt vermeye ve ihtiyacı olanları desteklemeye her zaman hazır olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan Algahbra açıklamasında, “Birçok Kanadalının depremlerden etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü önlemler bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni önlemlerle şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu zor zamanda destek ve yardım sağlamakta kararlıyız” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın