Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Yatırımcılara Kripto Uyarısı: Tüm Para Kaybedilebilir

Almanya’da mali düzenleyici, yatırımcıları kripto paralara karşı uyardı ve devlet korumasının eksikliğine dikkat çekti. Detaylar şöyle…
Almanya’da Yatırımcılara Kripto Uyarısı: Tüm Para Kaybedilebilir
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların kripto paralara olan ilgisi her geçen gün artarak devam ediyor. Bu durum ülkelerin düzenleyicilerini tedirgin ediyor ve yeni uyarılarını beraberinde getiriyor. Son uyarı ise Almanya’dan geldi.

Almanya’nın mali düzenleyicisi BaFin, perakende yatırımcılara yönelik daha önce yaptığı uyarıların dozunu artırdı. Kurum kripto para birimlerine yatırım yapmanın devlet destekli bir koruma olmadığı için yatırımcıların tüm parasını kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

BaFin kripto yatırımlarıyla ilgili Şubat ayında yaptığı uyarısında, Almanya’da başarısız kripto projelerinden paranın geri alınıp almamanın, iflas yasasının ayrıntılarına ve hizmetin kesin koşullarına bağlı olduğunu bildirmişti.

Kripto Şirketlerinin Çöküşü Endişe Kaynağı

Geçtiğimiz aylarda kripto para sektöründe faaliyet bazı şirketlerin iflas etmesi, müşterilerin paralarını geri almak için savaşmak zorunda olduğu karışık iflas davalarını beraberinde getirdi. Borç verme platformu Celcius ve Terra çöküşleri, düzenleyicilerin endişeli açıklamalar yapmasına neden oluyor.

BaFin’den yapılan açıklamada, ticaret platformları veya cüzdan sağlayıcıları iflas ederse, mevduat garanti planları veya yatırımcı tazminat planları gibi müşteri kayıplarını kapsayan hiçbir koruma olmadığı belirtildi. Kripto varlıklar için bu tür sistemlerin mevcut olmadığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği (AB) yasalarına göre geleneksel bankalardaki varlıklar 100.000 Euro’ya kadar sigortalanıyor. Bu, tüketicileri korumak ve piyasa paniğinin banka kaçışına dönüşmesini önlemek için tasarlanmış bir düzenlemedir.

AB kısa süre önce, kriptoyu düzenlemeyi ve tüketicileri korumayı amaçlayan Kripto Varlıklar Yönetmeliği MiCA’daki Piyasalar hakkında siyasi bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma henüz yürürlüğe girmedi.

Bloğun menkul kıymet düzenleyicisi, büyük kripto para yatırımcılarını yakından denetlemeyi planlıyor. AB ayrıca yatırımcıları gerçek olamayacak kadar hızlı zengin olma planlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.