Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Şirketler Önümüzdeki Aylar için Karamsar

Almanya’da Ifo endeksi, Temmuz’da 88,6 ile son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Raporun ayrıntıları aşağıda:
Almanya’da Şirketler Önümüzdeki Aylar için Karamsar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Ifo Enstitüsü, Temmuz ayında iş dünyasının genel durumuna dair ölçümleri gösteren verileri yayımladı. Ifo iş ortamı endeksi Haziran’daki 92,2 puandan düşüş göstererek, Temmuz’da 88,6’ya geriledi.

Raporda, şirketlerin önümüzdeki aylarda önemli oranda daha kötü iş beklediği belirtildi. Bunun yanında mevcut iş durumlarından daha az memnun oldukları, yüksek enerji fiyatları ve gaz sıkıntısı ortamında, ekonominin olumsuz etkilediği belirtildi.

Mevcut değerlendirme endeksi 99,3’ten 97,7’ye, işletme beklentileri 85,8’den 80,3’e geriledi.

Almanya’da resesyon endişesi iş dünyasında güveni düşürmeye devam ediyor.
Almanya Ifo Endeksi
Kaynak: Ifo Enstitüsü

Şubat ayında 98,9 değerinde olan iş iklimi endeksi, kademeli bir düşüş göstererek, Temmuz’da Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi.

Düşüş imalat sektöründe keskin bir şekilde hissedilirken, endüstrinin diğer tüm dallarında da benzer durumlar görüldü. Şirketler, yeni siparişlerin iki yıldan bu yana ilk kez hafifçe düştüğünü bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Hizmet sektöründe iş ortamının önemli şekilde kötüleştiği belirtilirken, son zamanlardaki iyimserliğin ardından turizm ve konaklama sektöründe de görünümün bozulduğu kaydedildi. Almanya’da hizmet sektöründe faaliyet gösterenlerin mevcut durumu daha kötü değerlendirmelerine karşın, gösterge endeksin hala yüksek seviyede olduğuna dikkat çekildi.

Perakende sektörüne bakıldığında, bayilerin mevcut işlerden daha az memnun olduğu, önümüzdeki aylara yönelik endişelerin giderek daha derinleştiği kaydedildi.

ifo Enstitüsü Başkanı Clemens Fuest, inşaat sektöründe iş ortamının geçtiğimiz aylardaki kısa süreli toparlanmanın ardından, gözle görülür şekilde kötüleştiğini söyledi.

Mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin ise 2016 yılının Nisan ayından bu yana en düşük seviyelere indiğini, beklentilerin karamsarlık içerdiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.