Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyonun İki Yıl Daha Yüksek Kalması Bekleniyor

Almanya hükümetine danışmanlık yapan ekonomistler konseyi başkanı, enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini belirtti.
Almanya’da Enflasyonun İki Yıl Daha Yüksek Kalması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Almanya hükümetine danışmanlık yapan ekonomistler konseyi başkanı Monika Schnitzer, şirketler daha yüksek girdi maliyetlerini geçiştirdikçe ve bazı durumlarda abarttıkça, enflasyonun iki yıl daha yüksek kalabileceğini söyledi.

Schnitzer, “Enflasyon 2024’te de bir sorun olacak ve ancak ondan sonra enflasyonun yüzde 2’ye döndüğünü görebiliriz.” açıklamasında bulundu. Yetkili enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti ve buna neden olarak şirketlerin yüksek maliyetlerini geçiştirmesi gibi ikinci tur etkileri gösterdi.

Kimya ve metal endüstrilerinde ölçülen ücret artışları göz önüne alındığında, ücret-fiyat sarmalından endişe duymadığını sözlerine ekledi.

Yüksek elektrik fiyatları konusunda endişeli olduğunu belirten Schnitzer, hükümetin kalan üç nükleer santralin planlanandan iki veya üç yıl daha uzun süre çalışmasına izin vermenin mantıklı olup olmayacağını acilen kontrol etmesi gerektiğini söyledi .

Avrupa’nın en büyük ekonomisi nükleer enerjiyi bu yılın sonuna kadar aşamalı olarak sonlandırmayı planlamıştı. Hükümet mevcut enerji krizi göz önüne alındığında Ekim ayında kalan üç santralin ömrünü Nisan ayına kadar uzatmaya karar verdi. Bazı hükümet üyeleri, ömürlerinin daha da uzatıldığını görmek istiyor.

GCM Yatırım Banner

Almanya enflasyonun yüksek seyrettiği ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede Kasım ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.