Yatırım yapmaya başla!

Almanya ZEW Ekonomik Beklentiler Endeksi Kasım’da 39’a Geriledi

Artan coronavirüs vakaları ve kısıtlamaların yeniden hayata geçirilmesi ekonominin toparlanacağına yönelik güveni azaltırken, ZEW beklentiler endeksi nisandan bu yana en düşüğe indi.
Almanya ZEW Ekonomik Beklentiler Endeksi Kasım’da 39’a Geriledi

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW beklentiler endeksinin kasım sayısı açıklandı.

Pandeminin tüm dünyada hızlanmaya başladığı mart ayında eksi 49,5 seviyesine sert gerileyen endeks, devam eden aylarda ekonomilerin açılmasıyla birlikte toparlanmıştı. Ancak kasımda artan vakaların da etkisiyle yeniden düşüşe geçti.

Ekonominin toparlanacağına dair azalan güven, ZEW endeksinin nisandan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine yol açtı.
Almanya ZEW Ekonomik Beklentiler Endeksi
Kaynak: ZEW

Endeks mart ayında negatif bölgeye geçtikten sonra Nisan’da 28,2 seviyesine yükseldi. Hemen ardından mayısta 51, haziranda 63,4 değerine yükselen endeks temmuzda sınırlı düşüş kaydederek 59,3 oldu.

Ağustosta 71,5, eylülde 77,4 seviyesine çıktıktan sonra son haftalarda kaygı verici düzeyde artan koronavirüs vakalarının etkisiyle yeniden düşüşe geçti. Ekimde 56,1 olan endeks kasımda 39,0 seviyesine gerileyerek nisandan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Almanya 691 bin coronavirüs vakası ve 11 bin 679 can kaybıyla salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında 15. sırada yer alıyor. Son haftalarda salgını kontrol etmek için yeniden hayata geçirilen kısıtlamalar ise yatırımcıların Almanya ekonomisine dair güveninde azalma yarattı.

Almanya’da ZEW cari koşullar endeksi eksi 59.5’ten eksi 64.3’e geriledi. Son açıklanan verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde işsizlik %6,2 oranında geldi. pandeminin getirdiği kısıtlamalar işsizliğin hala çok yüksek seyretmesine sebep oluyor.

Almanya DAX Endeksi aşı haberleriyle Mayıs’tan beri en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.
Almanya DAX Endeksi
Kaynak: Investing

Dün Pfizer Inc. ve BioNTech SE, bir süredir gönüllüler üzerinde yaptıkları denemelerde, çalıştıkları aşının olumlu sonuç verdiğini açıkladı. Yapılan testler sonucunda coronavirüs aşısının hastalığı yüzde 90 azalttığı tespit edildi. Pazartesi günü öğleden sonra gelen bu haber Avrupa piyasalarına olumlu yansıdı.

Almanya göstergesi DAX Endeksi Mayıs ayından bu yana en iyi yükselişini yaptı. Salı gününe 13.086,8 puandan başlayan endeks, TSİ 16:37’de %0,23 artıda 13.126,60 puandan işlem görüyor. Gün içinde 13.017,55 – 13.141,05 arasında hareket etti. Yıllık bazda ise %1 negatif bölgede bulunuyor.

ZEW ekonomik beklentiler endeksinin yer aldığı raporda, son dönemde yayımlanan istatistiklerin ekonominin toparlanmasına yönelik belirsizlikleri artırdığı ifade edildi. Yine de imalat gibi önemli sektörlerde iyileşmenin devam ettiğine dikkat çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum