Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Yıllık Enflasyon Eylül’de %1,2’ye Gerilemesiyle %2 Hedefinin Oldukça Altında Kaldı

Almanya'nın yıllık enflasyonu 2019'un Eylül ayında %1,2'ye gerilerken, hedeflenen seviye olan %2'nin oldukça altında kaldı.
Almanya’da Yıllık Enflasyon Eylül’de %1,2’ye Gerilemesiyle %2 Hedefinin Oldukça Altında Kaldı
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destasis) tarafından Almanya’nın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. Nihai rakamlar, Ağustos ayında %1,4 olarak belirlenen yıllık enflasyonun Eylül ayında %1,2’ye gerilediğini söyledi. Böylelikle Ağustos ayında ülkenin TÜFE’si 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %1,2’lik artış kaydetmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından Euro Bölgesi’nin geneli için %2 oranında yıllık enflasyon hedefi konulmuştu. Bugün açıklanan rakamın bu hedefin oldukça altında kalması dikkat çekti.

Euro Bölgesi için %2 Hedefi KonulduAlmanya’da TÜFE Ağustos ayında 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %1,4 ve Temmuz ayında ise %1,7 artış kaydetmişti. Ayrıca veriler, ülkenin enflasyonunda aylık bazda bir değişim olmadığını ortaya koydu. Nihai verilerin daha önce yayımlanan öncü verileri teyit ettiği belirtildi.

Destatis tarafından yapılan açıklamada, ülkede talep ve arz durumuna göre değişkenlik gösteren enerji ürünleri fiyatlarında  kaydedilen düşüşün genel fiyat hareketlerinde aşağı yönlü bir etki yarattığı ifade edildi. Almanya’da enerji ürünleri fiyatlarının Eylül’de 2018’in aynı dönemine göre %1,1 daha düşük seyrettiği tespit edildi.

Ülkede elektrik fiyatlarına bakıldığında geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %3,9 artış ve doğal gaz fiyatlarında ise %4,7 oranında artış olduğu görüldü.

Elektrik Fiyatları ArttıYine geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla ülkedeki motor yakıtı fiyatlarında %6,7 düşüş kaydedildiği görüldü. Almanya’nın geçtiğimiz ay %1,4 seviyesinde gerçekleşen yıllık enflasyonu, enerji fiyatlarından hariç tutulmuştu. Geçen ayki verilere göre, enerji ürünleri fiyatlarında görülen artış, genel ürünlerdeki fiyat artışından oldukça düşük gelmişti.

Ayrıca Almanya’da AB uyumlu öncü TÜFE’nin Eylül ayında aylık bazda %0,1 düşüşe işaret ederken, yıllık bazda %0,9’a çıktığı görüldü. Ülkedeki gıda fiyatları 2018’in Ağustos ayıyla kıyaslandığında %1,3 oranında arttı. Et ve et ürünleri ise %4,6 oranında artış gösterdi. Tüketici elektroniği fiyatları ise %8,9 düştü.

Veriler Almanya’daki hizmetlere yönelik maliyetlerde %1,8 ve ısınma masrafları haricindeki kiralarda %1,4 artışa işaret etti. Eğitim hizmetleri fiyatında ise %4,3’lük düşüş meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu