Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya ve Fransa’da İmalat Sektöründe Bozulma Sürüyor

Açıklanan verilere göre Almanya ve Fransa’da hizmet sektöründe sorun görünmezken, imalat PMI beklentilerin altında kaldı.
Almanya ve Fransa’da İmalat Sektöründe Bozulma Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın son işlem gününde yurt dışında takip ettiğimiz konular arasında satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri yer alıyor. Günün ilk yarısında gelen veriler arasında Almanya ve Fransa’daki duruma göz atalım.

Almanya’da hizmet PMI, öncü göstergelere göre Mart ayında 53,9 ile son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Şubat ayında 50,9 değerinde gelirken bu ay için beklenti 51,0 değerinde gerçekleşmesiydi.

Hizmet sektöründeki iyileşmeye karşın imalat tarafında tablo pek iç açıcı değil. Şubat ayında 46,3 olan imalat PMI, Mart’ta 44,4 ile 47,0 olan beklentinin altına kaydedildi. Açıklanan değer son 34 ayın en düşük seviyesi oldu. Flaş PMI bileşik çıktı endeksi ise 52,6 ile 51,0 olan piyasa tahminlerinin üzerine çıktı.

S&P Global Market Ekonomi Direktörü Yardımcısı Phil Smith, imalat sektörünün ivmeden uzak olduğunu ve bir süre daha temel göstergelerdeki düşüklüğe bakılarak dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Fransa İmalat PMI da Beklentiyi Karşılamadı

Şubat ayında 47,4 olan Fransa imalat PMI, flaş tahminlere göre Mart’ta 47,7’ye hafif yükselse de beklentinin altında kaldı. Hizmet PMI 55,5 ile 10 ayın en yükseğine çıktı.

GCM Yatırım Banner

Piyasanın beklentisi bir önceki ay 53,1 gelen değerin, Mart’ta 52,5’e çıkmasıydı. Böylelikle bu seviyenin de üzerine çıkarak sektördeki iyileşmenin devam ettiğini gösterdi.

Bileşik PMI ise 54,0 ile son 10 ayın en yükseğine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.