Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya, Ukrayna’ya Silah Teslimatını Daha Hızlı Onaylayacak

Almanya hükümetinden bir yetkili, Ukrayna’ya gönderilecek ağır silahların onay sürecini hızlandıracaklarını söyledi.
Almanya, Ukrayna’ya Silah Teslimatını Daha Hızlı Onaylayacak
HABER GİRİŞ

Ukrayna, Rusya’nın ağır şiddetteki saldırılarına maruz kalırken, Batılı ülkelerden daha ağır silah talebinde bulunuyor. Almanya hükümetinden bir sözcü, 100 adet eski Marder piyade savaş aracının Ukrayna’ya teslimatını onaylayıp onaylamamaya yakında karar vereceklerini söyledi.

Söz konusu kaynak, Alman savunma şirketi Rheinmetall’in araçları Ukrayna’ya ihraç etmek için onay istediğini ve sevkiyat öncesi eski haline getirmeyi amaçladığını söyledi.

Rheinmetall’in hamlesi, Şansölye Olaf Scholz’u ağır silahların doğrudan Almanya’dan Ukrayna’ya gönderilip gönderilmeyeceği konusunda net bir tavır almaya zorlayabilir. Çünkü Marder anlaşmasının Scholz başkanlığındaki ulusal güvenlik konseyinden onay alması gerekiyor.

Scholz, Ukrayna’nın Rus saldırılarını püskürtmesine yardımcı olmak için tanklar ve obüsler gibi ağır silahları teslim etme konusundaki isteksizliği nedeniyle yurtiçinde ve yurtdışında eleştiriler ile karşı karşıya kalıyor.

Batı Ağır Silah Yardımını Artırıyor

Alman hükümet sözcüsü, Marder anlaşmasına ilişkin kararın ne zaman alınacağı konusunda bir takvim sunmadı. Savunma Bakanı Christine Lambrecht geçen hafta, Ukrayna’ya ihracat taleplerinin mutlak öncelikle kontrol edileceğini, kabinedeki koordinasyondan sonra aynı gün karara bağlanacağını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’ya yönelik ağır silah sevkiyatları önümüzdeki günlerde hız kazanabilir. ABD Dışişleri ve Savunma Bakanları, Rusya’nın iki ay önce işgal etmesinden bu yana Ukrayna’ya yaptıkları ilk ziyarette, gelişmiş silahlar da dahil olmak üzere ek askeri yardım sözü verdi.

Ukrayna’nın ağır silahlara yönelik talepleri, Moskova’nın saldırısını Donbas’ın doğu bölgesine kaydırmasından bu yana yoğunlaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın