Yatırım yapmaya başla!

Coronavirüs Salgını Nedeniyle Almanya’da Türk Kolonyasına Yoğun Talep Yaşanıyor

Uzmanların kolonyanın koronavirüsten korunmada etkili bir yöntem olduğunu söylemesinin ardından talep arttı. Almanya’da bir Türk üreticisi kolonya talebine yetişemediklerini söyledi.
Coronavirüs Salgını Nedeniyle Almanya’da Türk Kolonyasına Yoğun Talep Yaşanıyor

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüsün Türkiye‘de görülmesinin ve vaka sayısının artmasının ardından vatandaşlar kişisel hijyenine daha çok önem vermeye başladı.

Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere uzmanlar en etkili korunma yönteminin elleri sık sık yıkamak ve kolonya benzeri dezenfektanların kullanması olduğunu söyledi.

Uzmanların bu önerilerinin ardından marketlere akın eden tüketiciler kolonya, antiseptik, sıvı sabun, ıslak mendil ve benzeri ürünlere yoğun talep gösterdi. Almanya’da üretici olan bir Türk firması ise kolonya üretimine ve paketlemeye yetişemediklerini söyledi.

Almanya’da kozmetik ürünler üreten firmanın sahibi olan Bülent Emekçi, artan talebi anlattı.

Kolonya İhtiyacıKolonyanın önemli bir dezenfeksiyon sağladığını söyleyen Emekçi karışımında %80 alkol, %20 su ve diğer maddelerin bulunduğunu açıkladı. Alkol oranının yüksek olmasıyla koronavirüse karşı iyi bir dezenfeksiyon sağladığını belirterek Almanya’da kolonyaya ilginin hızla arttığını anlattı.

Kolonyanın hammaddesini Türkiye’den getirdiklerini ve Almanya’daki tesislerinde ürettiklerini söyleyen Emekçi sonrasında tüm ülkeye dağıtım yaptıklarını anlattı. Fakat salgın nedeniyle artık talebe yetişmekte güçlük çektiklerini, günde iki vardiya çalışarak 12.000 şişe kolonya ürettiklerini bildirdi.

Eyüp Sabri Tuncer de artan talep sonrasında günde 60 ton kolonya ürettiklerini açıkladı.

Eyüp Sabri TuncerTürkiye‘de kolonya denince hiç şüphesiz akla ilk gelen isim 100 yıla yakın bir süredir hizmet veren Eyüp Sabri Tuncer. Salgın nedeniyle insanların kolonya kullanımını artırması firmanın etil alkol ihtiyacını da artırmış oldu.

Yetkililer şeker fabrikalarındaki melastan ile alkol ihtiyacının karşılandığını, günde 45 ton alkol kullanarak 60 ton kolonya ürettiklerini belirtti. Şirketin üçüncü kuşak temsilcisi Engin Tuncer kolonya bulunamıyor diye bir durumun söz konusu olmadığını ve aralıksız şekilde üretim yaptıklarını söyledi.

Etil alkol fiyatlarındaki artışa rağmen kendilerinin kolonya fiyatlarına yükseltmediklerini ve yükseltmeyeceklerini vurguladı. Etil alkol fiyatının 0,75 centten 2,50 dolara yükseldiğini ancak kendilerinin fiyat artışı yapması halinde diğer firmaların da bu yönde adım atacağını belirtti. Doç. Dr. Oytun Erbaş da kolonya kullanımını tavsiye ederek, %80 oranındaki alkolün virüsü deaktif ettiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum