Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Şirket İflasları 2020 Kasım’da Yıllık Bazda Azalma Gösterdi

Almanya'da Kasım 2020'de bir önceki yılın aynı ayına göre %26 daha az şirket iflası gerçekleşti.
Almanya’da Şirket İflasları 2020 Kasım’da Yıllık Bazda Azalma Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya koronavirüs pandemisiyle mücadelesini sürdürürken, şirket iflaslarıyla ilgili olumlu bir veri yayımlandı. Destatis tarafından yayımlanan verilere göre; Kasım 2020’de Alman yerel mahkemelerine 1046 şirket iflası bildirildi. Bu rakam, Kasım 2019’a göre %26 azalma gösterdi.

Koronavirüs krizinin sonucu olarak birçok şirketin ekonomik sıkıntısı bulunuyor, ancak açıklanan veri bunun iflaslara henüz yansımadığını gösterdi.
Almanya Sektörlere Göre İflas Başvurusu - Kasım 2021
Kaynak: Destatis

Belirtilene göre; aşırı borçlu şirketler için aciz davası açma yükümlülüğünün 31 Aralık 2020 tarihine kadar askıya alınması nedeniyle veri iflaslardaki gerçek durumu göstermiyor. Ekim 2020’den itibaren yeniden uygulanacak ödeme aczine düşen şirketler için başvurma yükümlülüğü, mahkemelerin işlem süresi nedeniyle sadece rakamları etkileyecek. 1 Kasım 2020’den beri planlanan devlet yardımının ödenmesi halen beklemede olan şirketler için iflas başvurusu yapma yükümlülüğü askıya alınmış durumda.

Kasım 2020’deki en büyük kurumsal iflas sayısı 162 vaka ile inşaat sektöründe görüldü. Ticari sektördeki şirketler, 154 iflas başvurusunda bulunurken, konaklama sektöründen 131 başvuru rapor edildi. Kasım 2020’de şirket iflaslarından doğan alacaklıların beklenen talepleri ise 1,4 milyar Euro’nun biraz altında kalırken, Kasım 2019’da 3,4 milyar Euro civarındaydı.

Düzenli iflas davaları için yeni gelişme ise Ocak 2021’de bir önceki aya göre %5 daha az iflas ilan edilmesi oldu.
Almanya Düzenli İflas Davası - Ocak 2021
Kaynak: Destatis

Federal İstatistik Ofisi, koronavirüs pandemisinin ekonomik sonuçlarını erken bir aşamada göstermek için Mart 2020 raporlama ayından bu yana açılan düzenli iflaslarla ilgili ön bilgiler yayımlıyor. Buna göre; Ocak 2021’de açılan geçici iflas sayısı, Kasım ve Aralık trendine göre değişti. Ocak 2021’de dava sayısı bir önceki aya göre %5 düşerken, bir önceki yılın aynı ayına göre %34 daha az bildirildi.

Kurumsal iflaslara ek olarak Kasım 2020’de 3282 diğer borçlu iflas başvurusu gerçekleşti. Bu, 2019’un aynı ayına göre %51 azaldı. Bu kategoriye; tüketicilerden gelen 2214 iflas başvurusu ve eski serbest meslek sahiplerinden 774 iflas başvurusu da dahil edildi. Tüketicilerden gelen başvuru sayısı %53,8 azalırken, eski serbest meslek sahiplerinden gelen başvuru %50,1 düştü.

Tüketiciler tarafından ödeme aczine ilişkin başvurulardaki önemli düşüş, Temmuz ayından beri görülüyor. Bunun, 2020’nin sonunda kalan borç tahliye prosedürlerini altı yıldan üç yıla düşürmek için bir yasanın çıkarılmış olmasından kaynaklandığı bildirildi. Yeni düzenleme, 1 Ekim 2020’den itibaren uygulanan tüketici aczi usulleri için geçerli ve tüketicilerin aciz usullerini takiben daha hızlı bir ekonomik yeni başlangıç yapmalarını sağlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu