Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi Ekim’de Düşerek Büyüme Korkularını Canlandırdı

Fabrika siparişlerinin ardından Almanya sanayi üretimi de Ekim ayında beklenmedik şekilde düştü. İşte detaylar;
Almanya Sanayi Üretimi Ekim’de Düşerek Büyüme Korkularını Canlandırdı
Yorum

Almanya sanayi üretimi Ekim’de beklenmedik şekilde düşerek ülkenin ekonomik büyüme görünümü üzerindeki endişeleri yeniden canlandırdı. İstatistik Ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, sanayi üretiminin yüzde 0.1 artış beklentilerine karşı yüzde 1.7 düşüş gösterdiğini belirtti. Sermaye malı üretimi ay içinde yüzde 4.4 oranında gerilerken, rakam beş yılı aşkın zamandır en dik düşüşü temsil etti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, ihracata yönelik üreticileri ticaret anlaşmazlıklarına, yavaşlayan otomobil sektörüne ve Brexit belirsizliklerine karşı mücadele ederken gelen rakamlar endişeleri artırdı.

Almanya Ekonmisi Zorluklara Mücadele Landesbank Baden-Wuerttemberg ekonomisti Jens-Oliver Niklasch; “şimdi son üç aylık dönemde büyüme GSYİH’si hakkında korku yeniden başlıyor” dedi. Ardışık 10. büyüme yılında, ekonomi güçlü tüketime güveniyordu ki ikinci çeyrekteki yüzde 0.2’lik daralma ihracat zayıflamasından kaynaklanmıştı. Öte yandan ekonomi üçüncü çeyrekte sadece 0.1 oranında büyüyerek, iki ardışık negatif büyümenin oluşturduğu resesyondan ucu ucuna kaçınmıştı.

ING ekonomisti Carsten Brzeski, ticaret çatışmaları, küresel belirsizlik ve otomotiv endüstrisinde bozulmanın tüm Alman endüstrisini, kaçması zor bir sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Almanya Sanayi Üretimi Ekim'de Düştü Bu arada pek çok ekonomist, hükümeti bir teşvik paketini finanse etmek için borç almaya çağırıyor. Hükümet ise bunun yerine ABD ile Çin arasındaki ticari sürtünmelerin hafiflemesi ve Avrupa Birliği’nin Almanya’nın imalat sektörünü canlandırması üzerine bahis oynuyor gibi görünüyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada da; “Sanayide ekonomik zayıflık kalmaya devam ediyor, ancak yeni siparişlerdeki ve iş beklentilerindeki son gelişmeler, önümüzdeki aylarda dengeleyici bir eğilimin ortaya çıkabileceğini gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

Ne var ki sanayi üretiminin yanı sıra dün açıklanan fabrika siparişlerinde de düşüş kaydedildi. Talep Ekim ayında yüzde 0.4 oranında düşerken, yüzde 0.4’lük artış tahminlerinin fazlasıyla altında kaldı. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da pek iyimser sözler kullanılmadı ve şöyle dendi: “Üretim momentumu baskı altında olmaya devam ediyor. Dördüncü çeyrekte üretim için görünüm hala bastırılıyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu