Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Resesyona Girebilir Ama Bu Avrupa için İyi Olacak

Saxo Bank, Almanya'nın 2019 yılının dördüncü çeyreğine kadar resesyona girebileceğini ancak bunun Avrupa için iyi olabileceğini söyledi.
Almanya Resesyona Girebilir Ama Bu Avrupa için İyi Olacak
Yorum

Danimarkalı yatırım bankası Saxo Bank, Almanya’nın 2019’un son çeyreğine kadar resesyona girebileceğini; ancak bunun kıtanın ekonomik evriminde nihayet bölgeye fayda sağlayabilecek kilit bir dönemi tetikleyebileceğini dile getirdi.

Saxo Bank, Berlin’in harcama ve yatırım yapmaya başlayabileceğine ve Avrupa’nın ekonomik ortamını kökten değiştirebileceğine inanıyor.

Berlin Avrupa'yı Kökten DeğiştirebilirAvrupa’nın geleneksel büyüme motoru olarak görülen Alman politikacılar, 2011’in Euro Bölgesi borç krizinden sonra Güney Avrupa’da katı tasarruf tedbirleri talep ettiler. Saxo Bank, ülke şu anda kendi ekonomik sıkıntılarını yaşıyorken, Almanya’nın harcama ve yatırımlara başlayabileceği için Avrupa’ya yansımasının iyi olacağını düşünüyor.

Saxo Bank Baş Ekonomisti ve Baş Yatırım Sorumlusu Steen Jakobsen, “Onları oyuna geri getiriyor,” dedi. Jakobsen, Mayıs ayındaki AB seçimlerinde popülist partilerin artmasının, Angela Merkel’in şansölyelikten ayrılmasının ve Avrupa Merkez Bankası başkanının değişmesinin bu çarpıcı değişimi ortaya çıkaracağını belirtti.

Jakobsen, herhangi bir makro değişimin bir çöküş ya da krizden gelmesi gerektiğine inandıklarını söyledi.

Steen Jakobsen Çöküş YorumuSteen Jakobsen, “2019 ve 2020’yi Avrupa’nın evrimi için kilit yıllar olarak görüyoruz. Almanya çok endişeli bir şekilde büyüdür ve AB de bir bütün olarak hareket etti. Şimdi yeni gerçekliğin, Berlin’in Avrupa’nın yararına olması için harcamalarını genişlettiğini görmesi gerekiyor. Genel olarak daha önceki üç aylık dönemdeki görünüme göre; daha fazla parçalı bir Avrupa’dan yeni bir ortak zemin bulunacak,” dedi.

Almanya ekonomistlerin dikkatini çekiyor; çünkü üçüncü çeyrekte büyümede bir daralma görüldü. Ardından 2018’in dördüncü çeyreğinde de düz bir büyüme yaşandı ve teknik durgunluğa engel oldu. Büyümenin yavaşlaması; ulusun geleneksel büyüme itici gücü, otomobil endüstrisi ve talebi etkileyen daha geniş bir küresel yavaşlamadaki karışıklıktan kaynaklandı.

İhracata yönelik güçlü ekonomisi nedeniyle Almanya, 2018’de dünyanın en büyük cari işlemler açığını kaydetti.

Almanya Dünyanın En Büyük Cari Açığını VerdiBuna karşın ABD’nin Avrupa’nın otomobil ithalatına yönelik tarifelerinin riski, sektörün güvenine zarar verdi. Almanya ise defalarca kamu harcamaları ve yatırımı artırmak için üretim fazlasını kullanmadığı için eleştirildi.

Jakobsen, Almanya büyümesinin çöküşünün kesin olarak ortaya çıktığına inanıyor ve araştırma notunda, 2019’un dördüncü çeyreğinde, ABD ile bir ticaret havasına girmeden bile durgunluk riski olduğunu söylüyor. Üretime ve ihracata odaklanan modelin sonuçta güncellenmesi gerektiğini belirtiyor.

Jakobsen, Almanya’nın endüstri 3.0 modelinde sıkışıp kaldığını, daha fazla umutsuzluğa sahip bir Avrupa’ya yol açacağını düşünüyor.

Almanya Endüstri 3.0 Modeline SıkıştıAlmanya’daki yavaşlamanın, Avrupa seçimlerinden sonraki yaz aylarında bir sepet vakasına benzeyeceğini düşündüklerini de dile getiriyor. Jakobsen, “Ancak bu tasarruf tedbirlerine karşı AMB’den bir para politikası ve güney ülkelerinden mali harcama yapmak yerine, Almanya’nın çözümün bir parçası olduğu bir süreç oluşturacak,” diyor.

Saxo Bank’ın raporu, özellikle Avrupa endüstriyel faaliyetlerinin üçte birini oluşturan Almanya’da, çekirdek Avrupa sanayi üretimi verilerinde büyük düşüşlerin gözlenebileceğini gösteriyor. Avrupa Komisyonu en son kış tahminlerinde, Almanya’nın 2019 yılında yüzde 1,1 oranında ve 19 üyeli Euro Bölgesi için yüzde 1,3 oranında büyüyeceğini öngörmüştü.

Banka, Avrupa’nın gelmekte olan küresel yavaşlama için belki de en iyi konumlandırılmış ekonomik blok olduğunu savunuyor.

Avrupa Küresel Yavaşlamaya Karşı En İyi Ekonomik BlokBanka, “Küresel ekonomi yumuşak bir yamaya ya da daha kötüye gittiğinde, en çok acı çeken küresel talebi en fazla kaldıran ekonomilerdir. Avrupa’nın büyük bir toplam üretim fazlasını yöneten tek büyük ekonomik blok olduğu göz önüne alındığında, özellikle Almanya küresel büyüme yavaşlaması için yetersiz bir konumda bulunuyor,” yorumlarını yapıyor. IMF ise küresel büyümenin yavaşladığını ve 2019 yılında yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu