Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya: Putin Ruble Talebinin Sonuçlarını Düşünmeli

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Putin’i enerji ödemelerini ruble olarak istemesini şantaj olarak nitelendirip sonuçlarına karşı uyardı. Detaylar aşağıda;
Almanya: Putin Ruble Talebinin Sonuçlarını Düşünmeli
Yorum

Rusya’nın dost olmayan ülkelere yönelik doğal gaz satışında ruble ile ödeme alma kararının yankıları sürüyor. G7 ülkelerinin enerji bakanları konuyu değerlendirirken görüşme sonrasında Alman Ekonomi Bakanı Rusya’nın doğal gaz ödemelerini ruble olarak yapma kararını reddederek bunun kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Bu kez açıklama ülkenin bir diğer bakanından geldi. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Putin’i talebinin sonucuna karşı uyardı.

Almanya: Şirketler Rusya’ya Dolar veya Euro Olarak Ödeme Yapmalı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta dost olmayan uluslardan doğal gazlarını ruble olarak ödemelerinin isteneceğini açıklarken bu Avrupa gaz fiyatlarında bir artışa yol açtı.

Putin’in bu adımıyla Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından rekor seviyelere düşen rublenin değerini destekleme çabası olarak geldi.

ABD doları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ruble karşısında sert yükseldi. USD/RUB paritesinin 3 haneye ilk çıkışı Rusya Merkez Bankası’nın faizde şok artış yaptığı 28 Şubat oldu. Sonrasında 154’e kadar çıkarken son günlerde 2 haneye indi.

Gelişmeler üzerine Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Vladimir Putin’e ruble cinsinden enerji ödemesi istemenin sonuçlarını düşünmesini tavsiye etti.

Pazartesi günü CNBC’ye konuşan Lindner, “Her türlü şantaja kesinlikle karşıyız. Bu anlaşmalar euro ve ABD dolarına dayanıyor ve bu nedenle özel sektör şirketlerinin Rusya’ya euro veya dolar olarak ödeme yapmalarını öneriyoruz” dedi.

Putin bunu kabul etmeye istekli değilse, sonuçları hakkında düşünmesi gerektiğini belirtti.

Diğer taraftan AB’nin Rus enerjisine bağımlılığı hakkında Lindner, çözümler bulacaklarını söyledi. Rus ithalatına daha az bağımlılık üzerinde çalıştıklarını ve eğer Putin arzı kesmeye karar verirse, Rusya’dan bağımsız olmak için daha da hızlı olmaları gerekeceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%