Yatırım yapmaya başla!

Almanya PMI’sı Ekim’de 31 Ayın En Yüksek Seviyesine Tırmandı

Almanya'da yedi ayda ilk kez çıktı beklentileri zayıflarken, imalat PMI 58,2 ile 31 ayın en yüksek seviyesine geldi.
Almanya PMI’sı Ekim’de 31 Ayın En Yüksek Seviyesine Tırmandı

Almanya ekonomisi 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %8,2 ile rekor bir GSYİH büyümesi kaydetti. İkinci çeyrekte ise %9,8 oranında devasa bir küçülme yaşanmıştı. GSYİH’teki bu yükselişin nedeni, hanehalklarının yüksek nihai tüketim harcamaları, makinelerde daha yüksek sermaye oluşumu ve ihracattaki keskin artış olarak açıklanmıştı.

Bugün ise Ekim ayına ait final imalat PMI okuması açıklanırken, 31 ayın en yüksek seviyesine tırmandığı ifade edildi.
Almanya Ekim İmalat PMI 58,2
Kaynak: Markit Economics

IHS Markit/BME Almanya İmalat PMI verisinin Ekim ayı final okuması, 58,2 oranına işaret etti. Bu seviye, Eylül ayında kaydedilen 56,4 seviyesinden daha yüksek olurken, 23 Ekim’deki flash okumadan daha iyi geldi. Veri, Almanya’nın imalat sektörünün 2020’nin son çeyreğine güçlü bir büyüme ivmesi ile taşındığını gösterdi.

Ayrıca yeni siparişlerdeki rekor artışla birlikte üretimde keskin ve hızlı bir artış olduğu sonucu da elde edildi. Buna karşın fabrikalardaki istihdam düşmeye devam ederken, sektördeki iş güveni yedi aydır ilk gerilemesini kaydetti.

Ekim ayında manşet PMI’daki yükselişe katkıda bulunan kalem, yeni sipariş endeksindeki artış olarak açıklandı. Bu rakam, verinin toplanmaya başlandığı 1996 yılından bugüne kadar Alman üreticilerin yeni işlerindeki en hızlı büyüme olarak kaydedildi.

Asya’ya ve özellikle Çin’e artan satışlar, yeni ihracat siparişlerinin 2017 Aralık’tan bu yana büyük ölçüde artmasına yardımcı oldu.
Almanya Ekim İmalat Üretimi ve Çıktı Endeksi
Kaynak: Markit Economics

Ekim ayında yeni siparişlerdeki artış, üretim hacimlerinde daha da keskin bir genişleme ile karşılandı. Bu cephedeki büyüme, anket tarihindeki en hızlı üçüncü büyüme oldu. Ayrıca tüketici, ara ve yatırım malları olmak üzere üç ana sanayi grubunun her birinde üretimdeki keskin artışları yansıttı.

Sektör genelinde olağanüstü işlerin daha da artmasına yol açan artan iş yüklerine rağmen imalat istihdamı Ekim ayında art arda yirminci ay için düşüş kaydetti. Personel kesintilerinin oranı, COVID-19 kilitlenmelerinden önceki zamandan beri en düşük seviyeye geriledi. Ancak yine de tarihsel standartlara göre damgasını vurdu.

Mal üreticileri arasındaki satın alma seviyeleri ise ay boyunca keskin bir yükseliş kaydetti. Bu şekilde Ocak 2018’den bu yana görülen en yüksek artışı gösterdi. Ancak firmalar mal arzında kesinti olduğunu ve nakit akışına yardımcı olmak için stokları düşük tutma çabalarını bildirdikleri için satın alma stoklarında bir başka belirgin düşüşü önleyemedi. Bununla birlikte mamul mal stoklarında olduğu gibi üretim öncesi stoklardaki düşüş Eylül ayından beri hafiflemiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum