Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Perakende Satışlarında 28 Yılın En Büyük Düşüşü!

Almanya'da perakende satışlar yıllık bazda yüzde 8,8 oranında düşerek, tarihinin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. İşte detaylar;
Almanya Perakende Satışlarında 28 Yılın En Büyük Düşüşü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’da bugün Haziran 2022 dönemine ilişkin perakende satış verisi yayımlandı. Yapılan açıklamaya göre; perakende satışlar aylık yüzde 1,6 oranında azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 oranında düştü.

Perakende satışların yıllık bazda gösterdiği azalma, veri tarihinin başladığı 1994 yılından bu yana görülen en büyük düşüş olarak kaydedildi.

Almanya’daki perakendeciler 2022 yılının ilk yarısını enflasyon, Ukrayna savaşı ve koronavirüs pandemisinin tekrar eden canlanmaları ile yaklaşık 30 yılın en keskin satış kaybını yaşadılar. Beklentiler yüzde 8 civarında bir düşüşe işaret ederken, yaklaşık yüzde 9 civarında bir gerileme piyasayı şaşırttı.

Perakende satışlar verisinin reel ve nominal değişimleri arasındaki farkın fazla oluşu da dikkat çekti. Örneğin yıllık bazda perakende satışlar reel olarak yüzde 8,8 azalırken, nominal olarak yüzde 0,8 azaldı.

Nominal ve reel sonuçlar arasındaki farkın, tüketici güvenini belirgin şekilde etkileyen yüksek fiyat artışlarını yansıttığı ifade edildi.

Haziran 2022 döneminde perakende gıda ticaretinin ise satışlarda bir önceki aya göre yüzde 1,6 reel düşüş kaydettiği açıklandı. Haziran 2021 sonuçlarıyla karşılaştırılan veri yüzde 7,2 oranında düşüş gösterirken, Haziran 2016 tarihinden bu yana görülen en düşüş seviyenin kaydedildiği bildirildi.

Perakende satışlarda gıda dışı kalemler ise aylık bazda yüzde 3,3 reel düşüşe işaret etti. Özellikle tekstil, giyim, ayakkabı ve deri eşya ticaretinin bir önceki aya göre yüzde 5,4 ve yıllık yüzde 10,1 azalma kaydettiği açıklandı. Satışların hala Covid-19 pandemisi öncesi seviyenin yüzde 13,6 altında olduğu da belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu