Yatırım yapmaya başla!

Almanya Pandemi Teşvikleri için 2020’de 218 Milyar Euro Borçlanmayı Göze Aldı

Almanya'da koronavirüs salgınıyla yerle bir olan işletme ve tüketiciler, kendilerine sağlanan teşviklerden ötürü hükümeti 218 milyar Euro borçlandıracak.
Almanya Pandemi Teşvikleri için 2020’de 218 Milyar Euro Borçlanmayı Göze Aldı

Covid-19’a karşı verilen ortak mücadelede henüz hiçbir dünya ülkesi galibiyete ulaşmış değil. Hala çok sayıda can alan salgın, sağlık ve ekonomiyi benzersiz bir şokun ortasında bıraktı. Açılan yaralar sarılmaya çalışılsa da bunun kolay olmayacağını anlamak zor olmadı.

En fazla vakanın görüldüğü ülkeler listesinde 10. sırada yer alan Almanya, Euro Bölgesi’nin dev ekonomisi olmasından mıdır bilinmez, oldukça sık gündeme geldi. Bugün ülkenin Ekonomi Bakanı tarafından iç açıcı olmayan yorumlar yapıldı. Öyle ki ikinci çeyrekteki sert daralma için sinyal verildi.

Başbakan Angela Merkel’in hükümeti, pandeminin ekonomik etkilerini azaltma amacıyla çokça destek verse de bunun maliyeti az olmadı.

Salgından ötürü kapanmak durumunda kalan çok sayıda işletme ve beraberinde sıkıntıya giren tüketiciler, Alman hükümetinin teşviklerinden destek aldı. Fakat bunun hükümeti 218 milyar Euro’luk borçlanmaya soktuğu söylendi.

Geçtiğimiz günlerde 130 milyar Euro’luk devasa bir teşvik paketi gündeme gelmişti. Bu paket de hem tüketici harcamaları hem de işletmelere destek olmak amacıyla devreye sokulmuştu.

Almanya Kamu Borcu 2020 Ocak
Kaynak: Trading Economics

Tüm bu destekler için hükümetin altına girdiği borç yükü bir yana, iddialara göre hükümet parlamentodan borçlanmanın 62 milyar Euro artırılması için yetki isteyecek. Söz konusu artırım yapılırsa, toplam miktar 218 milyar Euro olacak.

Ek bütçenin Merkel hükümetince parlamento öncesinde Çarşamba günü imzalanması bekleniyor. Zaten ülke, pandemi başladığından bu yana Merkel’in “ne gerekiyorsa yapma” sözüyle paralel olarak kamu borçlanmasını artırmaya hazırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum