Yatırım yapmaya başla!

Norsk Hydro: Almanya’daki Otomotiv ve İnşaat Yavaşlaması Alüminyum Talebini Etkiliyor

Alüminyum devi Norsk Hydro, Almanya’nın yavaşlayan otomotiv ve inşaat sektörü talebinin alüminyumu olumsuz etkilediğini söyledi. İşte detaylar;
Norsk Hydro: Almanya’daki Otomotiv ve İnşaat Yavaşlaması Alüminyum Talebini Etkiliyor

Dünyanın en büyük alüminyum üreticilerinden biri, otomotiv ve inşaat sektörlerinin taleplerini düşürmeleriyle Almanya’da bir yavaşlamaya tanıklık ettiği konusunda uyardı.

Oslo merkezli Norsk Hydro, bugün açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarında temel faiz ve vergi öncesi karın 875 milyon Norveç kronu seviyesine düştüğünü ve beklentileri kaçırdığını bildirdi.

Hydro düşük alüminyum fiyatlarını, üretim kısıtlamalarını ve siber saldırının etkilerini suçlarken şirketin CFO’su, talep zayıflığının en şiddetli Avrupa’da ve özellikle de bloğun en büyük ekonomisi Almanya’da olduğunu belirtti.

Hydro Düşük Alüminyum Fiyat Üretim Kısıtlama Suçladı Hydro’nun Mali İşlerden Sorumlu Başkanı Eivind Kallevik; “inşaatın düşük olduğunu görüyoruz ve genel olarak alüminyum talebini etkileyen otomotiv talebi ve üretimi konusunda da bir endişe var” ifadeleriyle dikkat çekti. CFO ayrıca Çin tarafında da biraz düşük büyüme olduğunu ama aynı zamanda arz tarafında çok az değişiklik olduğunu söyleyerek bunun pazarın çok uzun yıllardır ilk kez bir dengeye yaklaştığı anlamına geldiğini savundu.

Bu noktada Hydro’nun Brezilya’daki Alunorte tesisinin, boksitleri alümina olarak rafine ettiği ve daha sonra alüminyum üretmek için kullanıldığı hatırlatıldı.

Norsk Hydro CFO'su: Almanya'daki Otomotiv ve İnşaat Yavaşlaması Alüminyum Talebini EtkiliyorRafineri, şiddetli yağmurlar ve taşkınlardan dolayı kısmi bir kapanmadan etkilense de Kallevik üretimin Haziran ayında beklentileri aşan yüzde 85’e çıktığını aktardı. 2020 yılına kadar tam üretim kapasitesinin yüzde 95’ine ulaşılmasının umulduğunu da sözlerine ekledi.

Sonuçta Hydro’nun operasyonları bu yıl Mart ayında siber saldırıların birçok operasyonu etkilediği bir darbe almıştı. Fidye yazılımı saldırısı sonrasında şirket sistemlerinde manüel operasyonlara geçmişti. Öte yandan alüminyum devi Norsk Hydro hisseleri, boksit ve alümina bölümlerinde artan üretimi gösteren raporların ardından yüzde 4 seviyesinde yükseliş kaydetti. Ne var ki Salı günkü artışa rağmen, alüminyum devi Hydro hisse fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 20 daha düşük seviyeden işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum