Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Maliye Bakanı: Ekonomiyi Desteklemek için Daha Fazla Yardım Yapabiliriz

Kasım ayı boyunca cafe, bar ve restoranların kapalı olacağı Almanya’da, eğer karantina kuralları genişletilirse hükümetin desteğinin artacağına dair sinyal verildi.
Almanya Maliye Bakanı: Ekonomiyi Desteklemek için Daha Fazla Yardım Yapabiliriz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya coronavirüs salgınında ikinci dalga paniğini yaşıyor. Vakaların son haftalarda artması sebebiyle Kasım ayı boyunca restoranlar, spor salonları, barlar ve sanat galerileri kapalı olacak.

Almanya salgının başından bu yana başarılı bir mücadele göstererek tüm dünya tarafından takdir edilmişti. Fakat ikinci dalganın gelmesi bu ülkede kontrolün elden gitmesine yol açtı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel şimdilik hafif düzeyde kısıtlamalar yapılacağını belirtti. Sosyal mesafe kurallarına yeniden dönmek zorunda kalan ülkeler, ekonomik anlamda da zorlu bir sınav veriyor.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, ihtiyaç olması halinde ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvik sağlayabileceklerini dile getirdi.
Almanya Corona Durumu
Kaynak: Worldometer

Worldometer verilerine göre Almanya’da rapor edilmiş 726 bin 176 pozitif vaka ve 12 bin can kaybı bulunuyor. 454 bin 800 kişi ise tedavi olarak sağlığına kavuştu. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 700’lü seviyelere kadar gerileyen günlük vaka sayısı son haftalarda yeniden 20 binlerin üzerine çıktı.

Getirilen kısıtlamalar ZEW ekonomik beklentiler endeksinin Kasım ayında 39 seviyesine kadar gerilemesine sebep oldu. Ülkenin Maliye Bakanı Olaf Scholz, RND’ye verdiği röportajda gerekirse daha fazla ekonomik yardım yapabileceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şu an için kısıtlamaların sadece Kasım ayında uygulanmasını amaçladıklarını ifade eden Scholz, virüsün yayılmasını azaltmak için insandan insana teması en aza indirmekten başka yol olmadığını ifade etti. Herkesin bu zorlu dönemi atlatabilmesi için yeni yardım paketleri açıkladıklarını belirtti.

Hükümetin bu sürecin en az hasarla geride bırakılması için elinden ne geliyorsa yapacağını sözlerine ekledi. Yardımlar konusunda daha detaylı bilgi isteyen gazetecilere, örneğin pandemi nedeniyle iptal edilen organizatörlere yardım edilebileceğini söyledi. Bunların kendi kontrolleri dışında iptal edildiğini ve tüm masrafların ilgili kişilere kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

Intermax Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Çelikel, karantina uygulamasının artırılması olasılığına karşı işletmelerin depolarını doldurduğunu söyledi.

Intermax Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Savaş ÇelikelAlmanya’da depolarda doluluk oranının %80’e ulaştığını belirten Çelikel, üreticilerin ve perakendecilerin kendilerini daha sıkı karantina uygulamalarına hazırladıklarını belirtti. Pandeminin başında alınan önlemlerin tedarik zincirinde aksama yarattığını hatırlatan isim, stoklar azaldığı için rafların boşaldığını söyledi.

Bu nedenle, aynı şeyleri yaşamak istemeyen işletmelerin şimdiden hazırlık yaptığını anlattı. Bu gelişmelerin Türk ihracatçıları için de önemli bir avantaj olduğunu söyleyen Çelikel; tekstil, gıda ve kimyasal madde ürünlerinin güvenli bir şekilde yerlerine iletildiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın