Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Kırmızı Alarmda! Gaz Krizi için Uyarı Verildi

Ukrayna'daki savaş bir ayı aşkın süredir devam ederken, Alman hükümeti gaz arzında önemli bir bozulmaya hazırlanıyor. İşte detaylar;
Almanya Kırmızı Alarmda! Gaz Krizi için Uyarı Verildi
Yorum

Önlemin Rusya’dan gelen doğal gaz akışının kesintiye uğraması veya durdurulması riskine hazırlanmak için tasarlandığını bildirdi.

Almanya’nın duyurusu, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladıktan sonra arz kesintilerine hazırlandığının en açık işareti oldu.

Moskova, doğalgaz için ödemeleri ruble ile alacağını açıklarken Almanya dahil G7 ülkeleri karara karşı çıktı.

Hatta Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, dün yaptığı açıklamada Putin’i enerji ödemelerini ruble olarak istemesini şantaj olarak nitelendirip sonuçlarına karşı uyardı.

Almanya’nın mevcut gaz acil durum planı kapsamında, erken uyarının üç aşamadan birincisi olduğu aktarıldı. Bununla birlikte Ekonomi Bakanı Robert Habeck, her kilowatt saatin önemli olduğunu söyleyerek tüketicileri ve şirketleri tüketimi azaltmaya çağırdı.

Habeck, düzenlediği basın toplantısında gaz arzının şimdilik korunduğunu ve Almanya’nın piyasa operatörleriyle arz akışlarını yakından izlediğini söyledi.

Yine de Rusya’nın bir tırmanışa hazırlığı için ihtiyati tedbirlerin artırılması gerektiğini vurguladı. Erken uyarı seviyesinin ilanıyla birlikte bir kriz ekibinin toplandığını ekledi.

Rusya, 2021’de Almanya’nın gaz ithalatının yüzde 55’ini oluştururken rakam 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 40’a düştü. Ancak Habeck Almanya’nın 2024’ün ortalarından önce Rus tedariklerinden tam bağımsız olamayacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%