Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Pandemi, Almanya’nın Kamu Borcunu 2,2 Trilyon Euro ile Rekor Seviyeye Yükseltti

Covid-19 salgını döneminde işletmelere ve hanehalkına verilen finansal destekler, Almanya’nın kamu harcamalarını artırırken, toplam borç üçüncü çeyrekte %15,6 yükseldi.
Pandemi, Almanya’nın Kamu Borcunu 2,2 Trilyon Euro ile Rekor Seviyeye Yükseltti

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis), Ocak – Eylül dönemine ait kamu harcamalarını açıkladı. 2020’nin ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15,6 artış gösteren kamu borcu, 2 trilyon 195 milyar 100 milyon Euro’ya yükseldi.

Almanya’nın kamu borcu pandemi etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Almanya Kamu Borcu
Kaynak: Destatis

Coronavirüs salgını döneminde sağlanan destekler nedeniyle, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin kamu borcu, bir önceki yılın ilk üç çeyreğine göre 296,4 milyar Euro arttı. Federal kamu borcu 241,5 milyar Euro artışla 1 trilyon 430 milyar 100 milyon Euro’ya ulaştı.

Söz konusu dönemde belediye ve belediye birliklerinin borcu %1,9 artışla 133,9 milyar Euro, eyaletlerin borcu %9,1 artışla 631,1 milyar Euro oldu. Çeyreklik bazda bakıldığında, ikinci çeyreğe kıyasla kamu borcunda %4,1’e tekabül eden 85,9 milyar Euro’luk artış gerçekleşti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2020 yılında Almanya’nın kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranın %74, İtalya’nın %160, Amerika’nın %128 ve Fransa’nın %116 oranında çıkmasını bekliyor.

Özel ödemeler dahil brüt aylık kazançlarını ifade eden nominal ücret endeksi, üçüncü çeyrekte artış gösterdi.
Almanya Reel Ücretler
Kaynak: Destatis

Yapılan açıklamada kısa çalışma ödeneği gibi desteklerin, kazançlardaki kaybı kısmen azalttığı söylendi. Tam zamanlı çalışanların haftalık çalışma saatleri, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %2,8 oranında azaldı.

Pandeminin en çok etkilediği havacılık sektöründe haftalık ortalama ücrette %32,2 düşüş şeklinde gerçekleşti. Bu oran diğer sektörler arasında en fazla olarak dikkat çekti.

Seyahat acenteleri ve tur operatörlerinde çalışanların, haftalık çalışma ücretleri yıllık bazda %25, konaklama sektöründekilerin %12,1 azaldı.

Nominal ücret endeksi ile ölçülen kazanç düşüşü yarı vasıflı işçilerde %2, orta vasıflı işçilerde %1,7, yüksek vasıflılarda ise %1,5 şeklinde oldu. Beyaz yakalı çalışanların kazancı bu dönemde %1,1, yönetim tarafında çalışanlarınki %0,5 oranında azaldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum