Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da İşsizlik Aralık’ta Beklenmedik Şekilde Düştü

Almanya'da mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı Aralık ayında 37 bin düşerek 10 binlik artış yönündeki piyasa beklentilerinin çok üzerinde geldi.
Almanya’da İşsizlik Aralık’ta Beklenmedik Şekilde Düştü

Almanya’da mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı Aralık 2020’de 37 bin azalışla 2,776 milyona düşerek şaşkınlık yarattı. Çünkü işsizlikteki düşüş, Aralık’ta uygulanan perakende kilitlemelerine rağmen gerçekleşti. Ancak işleri korumak için tasarlanmış, devlet destekli kısa süreli bir çalışma programına da daha fazla insan yerleştirildi.

Çalışma ofisi, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde işsizlerin sayısının 37 bin azaldığını bildirirken Reuters anketi 10 binlik artış öngörmüştü. İşsizlik oranı ise Nisan ayından bu yana en düşük seviye olan %6,1 ile bir önceki aya göre değişmedi.

Çalışma ofisi, işgücü piyasasını pandeminin yükünden koruyan kısa süreli çalışma programlarındaki kişi sayısının Aralık ayının ilk dört haftasında 666.000 arttığını söyledi.
Almanya İşsizlik Aralık 2020
Kaynak: Trading Economics

Nitekim temel olmayan dükkanların kapatılmasını da içeren kısmi ve tam kilitlenmeler, daha fazla şirketi çalışanları için çalışma saatlerini kısmaya zorladı. Bu arada Alman Ekonomi Enstitüsü’nde (IW) istihdam ve işsizlikten sorumlu kıdemli ekonomist Holger Schaefer, Almanya’daki istihdamın 2005 yılından bu yana ilk kez düştüğünü söyledi. Destatis, 2020’deki koronavirüs krizinin Almanya’da küresel ekonomik ve finansal kriz sırasında da devam eden 14 yıllık istihdam artışını sona erdirdiğini bildirdi.

Xinhua’nın Destatis’e atıfta bulunduğu haberine göre Almanya’da çalıştığı yerde istihdam edilen kişi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,1 azalarak 44,8 milyon kişiye geriledi.
Almanya İşsizlik Kasım
Kaynak: Investing

Alman Ekonomi Enstitüsü’nden kıdemli ekonomist Holger Schaefer, Pazartesi günü Xinhua’ya “Almanya’da istihdam 2005’ten bu yana ilk kez düştü, aynı zamanda bu, 1993 yılından bu yana en keskin düşüş oldu” ifadeleriyle açıklamada bulundu. Destatis’e göre, Almanya’nın hizmet sektöründe çalışan sayısı ticaret, ulaşım ve otelcilikte 2020’de yüzde 2, işçi kiralama da dahil olmak üzere ticari hizmetlerde yüzde 2,5 düştü.

Bu arada Almanya’da kamu hizmetleri, eğitim ve sağlık sektörlerinde istihdam yüzde 1,4 arttı. Sanayide istihdam edilen kişi sayısı 2020’de yüzde 2,3 azalarak yaklaşık 8,2 milyon oldu.

İnşaat sektörü, istihdamda yüzde 0,7 artışla 2,6 milyon kişiye ulaşarak ülke işgücü piyasasına “olumlu katkılar” sağlamaya devam etti. Schaefer, geçen yıl Almanya’da istihdamdaki genel gelişmenin daha önce ortaya çıkan durgunluğa rağmen neredeyse tamamen koronavirüs pandemisinden kaynaklandığını söyledi. Çok az artan işsizlik rakamlarının da gösterdiği gibi, Almanya’da işgücü piyasası sabit kaldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum